Otvoren 21. Međunarodni festival pozorišta za decu
Bajford je u periodu između odluke saveta festivala o dodeli nagrade i samog održavanja festivala preminuo, a na ceremoniji otvaranja prikazan je deo dokumentarnog filma o njemu i pročitano pismo koje je uputio organizatorima nakon što je proglašen dobitnikom.
Nagradu je preuzela njegova udovica, Zorica Bajford, koja je istakla da je Timoti bio veoma ponosan i srećan zbog nagrade.
“Prva knjiga koju sam ja dobila od Timotija bila je “Mali princ”, pa se tako nekako krugovi i zatvaraju u životu i evo, večeras primam u njegovo ime nagradu “Mali princ”. Sve ono što je on uradio u svom životu, gradacija je taj “Poletarac” i to je opet bila Vojvodina, i evo sad opet nagrada u Vojvodini” – rekla je, emotivno, Zorica Bajford.
Geza Balog je istakao da, za njega, Subotica znači Kostolanji (poznati mađarski pesnik rodom iz Subotice) i naglasio da se Kostolanji jako razumeo u decu i lutkarstvo, dok je za festival rekao da “ima dva lica”, pošto po njemu predstavlja ozbiljan stručni forum i stecište starih i mesto upoznavanja novih prijatelja.
“Često sam video ovu skulpturu koja je takođe skulptura sa dva lica. Sa jedne strane je smešna, dečačka, a sa druge strane je ozbiljna, groteskna. Ova lepotica će biti u mojoj sobi i moći ću je podgledati uvek kada budem došao u nedoumicu naše profesije” – rekao je, između ostalog, Geza Balog.
Direktor festivala Slobodan Marković izrazio je uverenje da će kao i prethodnih 20 puta, i ovaj 21. festival doneti mnogo radosti ne samo subotičkoj deci, već i deci širom Vojvodine, Beograda i juga Srbije.
“Imam razloga da se radujem jer su nam stigle predstave iz daleke Indije i Gruzije, to su nove dve zemlje (na festivalu), a dolaze nam predstave raznih profila – od lutkarskog teatra do teatra senki," rekao je Marković napominjući da će u okviru festivala biti i naučnog promišljanja i održana izložba o sto godina slovenačkog lutakrstva.
On je dodao da će trgovi i ulice “živeti” ovih dana u Subotici, pre svega uz podršku lokalne samouprave, pokrajine Vojvodine i Ministarstva kulture.
Gradonačelnik Subotice Jene Maglai ocenio je da je Međunarodni festival pozorišta za decu jedan od najznačajnijih festivala u Subotici, zbog njegove tradicije i zbog toga što je u grupi festivala koji “oplemenjuju grad” i daju mu karakter "festivalskog grada”.
“Bitno je da će se Subotica na nedelju dana pretvoriti ili transformisati u grad festivala, da će u centru pažnje biti najmlađi, naša deca, oni koji su nam najveće i najdragocenije bogatstvo” – rekao je Maglai.
On je posebno naglasio da festival drži nivo kvaliteta, kao i to da će on i ubuduće imati finansijsku podršku lokalna samouprave, pokrajine i republike. "Naša obaveza je da održimo ovaj festival na visokom nivou i da u ovih nedelju dana pružimo našoj deci lepe trenutke” – dodao je Maglai.
Pokrajinski sekretar za kulturu Slaviša Grujić rekao je da festival koji ima predznak dečiji, prenosi poruku koja se nameće sama za sebe – poruku mladosti, lepote, bezbrižnosti i veselja.
Tokom ceremonije otvaranja nastupio je Dečiji hor „Zvončići“ iz Novog Sada, OKUD „Mladost“ iz Subotice, Plesni klub „Alisa” iz Kotora, klovn Arsa sa Marsa i najmlađi autorski bend iz Subotice - Tajmbrejkers.
Takmičarski program ovogodišnjeg Festivala, za koji je prijavljeno čak 230 predstava iz 44 zemlje, počinje sutra u Subotici na tri lokacije – sceni Jadran Narodnog pozorišta, pozorištu “Deže Kostolanji” i Dečjem pozorištu.
Predstave dolaze iz Indije, Bugarske, Japana, Crne Gore, Estonije, Poljske, Rumunije, Gruzije, Rusije, Ukrajine, Slovenije, Mađarske i dve iz Srbije: „Ima li deda odelo?“ Pozorišta mladih iz Novog Sada u režiji Emilije Mrdaković i „Dah“ subotičkog Dečjeg pozorišta u režiji Veselke Kunćeve.
Predstave iz takmičarskog programa nadmeću se za neke od nagrada - Gran pri za najbolju predstavu u celini; nagradu za najbolju režiju; nagradu za najbolju scenografiju; nagradu za najbolju originalnu muziku i druge.
O nagradama će odlučivati petočlani međunarodni žiri sačinjen od istaknutih svetskih pozorišnih umetnika i teatrologa: prof. dr Boris Goldovski (Rusija), prof. dr Marek Vaškijel (Poljska), Ljubivoje Ršumović (Srbija), prof. dr Siniša Jelušić (Crna Gora) i Ðerđ Hernjak (Srbija).
Svi programi Međunarodnog festivala pozorišta za decu besplatni su za sve posetioce.
Festival će trajati do 26. septembra.
Važno obaveštenje: Direkcija Međunarodnog festivala pozozorišta za decu obaveštava javnost da zbog loših vremenskih uslova kompletan program TRGOVI I ULICE umesto na Trgu slobode biće održan u Narodnom pozorištu (scena Jadran) prema predviđenom rasporedu.