Otvorena 15. Božićna izložba - prikazani božićnjaci, tradicionalni kolači koji simbolizuju rođenje Hristovo
U pitanju je tradicionalni božićni kolač na kom su pažljivo postavljenje figure, koje su izuzetno zahtevne za izradu, a koje, između ostalog, prikazuju rođenje Isusovo. Ovaj simbol Božića, Bunjevke, koje drže do tradicije i običaja, brižljivo čuvaju od zaborava trudeći se da umeće u pravljenju božićnjaka prenesu i mlađim naraštajima. Naša mlada sugrađanka, Jovana Francišković, zahvaljujući svojoj baki, savladala je veštinu izrade i ukrašavanja ovog kolača toliko dobro da je njen božićnjak ove godine izložen na tradicionalnoj izložbi.
- Mojoj baki je bilo veoma važno da sve unuke upozna sa tradicijom, kulturom i običajima Bunjevaca. Kada sam išla u osnovnu školu počela je da me uči kako se pravi božićnjak i evo sada sva njena unučad znaju da pripreme ovaj tradicionalni kolač. Jednoga dana kada budem imala decu preneću im ovo što sam od moje bake naučila i tradicija će tako nastaviti da živi - priča osamnaestogodišnja Jovana.
Iz KUD-a "Bunjevka" poručuju da će, zahvaljujući mlađim generacijama koje pokazuju interesovanje za bunjevačke običaje i tradiciju i starijima koji su voljni da znanja i umeća prenesu na mlađe, opstati i božićnjak. Takođe, predat je i zahtev za zaštitu ovog kolača kao nematerijalno kulturno nasleđe Bunjevaca.
- Sećam se kada smo davne 1998. godine organizovali prvu izložbu jedva pronašli jedan božićnjak da ga izložimo. Bilo je zaista malo ljudi koji to rade. Danas je na izložbenom stolu čak 28 kolača, to je potvrda da ono što mi radimo daje rezultate - objašnjava Kata Kuntić iz KUD-a "Bunjevka" koje, uz još nekoliko udruženja, organizuje radionice za izradu božićnjaka za najmlađe - I kod kuće učimo decu da prave božićnjak. Moji unuci su savladali tehniku i svake godine izrade bar po jedan.
Izložbu božićnjaka možete pogledati još danas.
- Zaista vredi doći i pogledati božićnjake koji su veoma zahtevni za izradu. Celokupan proces traje oko 10 sati, a najviše vremena je potrebno za izradu figura koje se nakon oblikovanja suše i ukrašavaju, a potom postavljaju na kolač i to po određenom rasporedu - kaže Tamara Babić iz UG "Bunjevačka kasina".