Otvorena izložba "700 godina manastira Krupa"
Postavka je deo obeležavanja velikog jubileja, sedam vekova postojanja jedne od najvećih srpskih svetinja. Ukupno 40 umetničkih i dokumentarnih fotografija, koje su nastale prilikom nekoliko boravaka Darka Dozeta u ovom manastiru na međi Like i Dalmacije, biće predstavljeno na 27 panoa. Izložba je obogaćena i pratećim tekstovima istoričara umetnosti Snježane Orlović.
- Do sada sam radeći za svoju medijsku kuću dolazio u Suboticu da slikama upoznam ljude o ovdašnjim dešavanjima, a sada sam ovde da svojim slikama upoznam Suboticu i Subotičane sa manastirom Krupa. U ove dalmatinske krajeve prvi put sam došao pre pet godina i trebalo mi je nekoliko odlazaka da steknem poverenje igumana Gavrila, ali i meštana okolnih sela. Tako se rodila ideja o izložbi za koju smo dobili blagoslov naših arhijereja Vladike bačkog Irineja i Vladike dalmatinskog Fotija – rekao je autor Darko Dozet. - Nadam se da će bar neko ko pogleda ovu izložbu dobiti želju da poseti manastir Krupu i ostale naše svetinje u Dalmaciji, kao što su manastiri Krka i Dragović. To je nešto što postoji sedam vekova i toga ne smemo da se odričemo i predamo zaboravu. Zato pozivam Subotičane da sa svojom decom pogledaju ovu izložbu i upoznaju ih sa onim što su nam preci ostavili.
Domaćin izložbe, Špiro Lazinica, predsednik UO Udruženja „Dalmacija“, poručio je da je manastir Krupa spomenik srpske kuluture i duhovnosti, te da je mnogo doprineo opstanku srpskog naroda na području Dalmacije.
- Osnovni ciljevi našeg udruženja su očuvanje kulture, običaje i tradicije našeg naroda, ali i da to prenesemo na mlađe generacije i zato organizujemo manifestacije kulturnog i tradicionalnog karaktera i sadržaja – poručio je Lazinica.
U ime Vladike bačkog Irineja i Subotičke crkvene opštine na izložbu je otvorio protonamesnik Miodrag Šipka.
- Manastiri Krka, Krupa i Dragović su tri svetila pravoslavlja u Dalmaciji, u eperhiji dalmatinskoj. Kao takav, manastir Krupa, zadužbina kralaj Milutina, već sedam vekova svedoči o postajanju i ostanku našeg naroda i naše vere na prostorima Dalmacije. Naše zadužbine, naši manastiri i hramovi, nisu muzeji i mesta koja se obiđu da bi se pogledali razni eksponati, nego su živi bogočovečanski organizmi i bogoslužbena mesta u koja narod dolazi – poručio je sveštenik.
U umetničkom delu programa nastupili su crkveni hor „Sveti Roman Melod“, glumac Miloš Stanković, pevačka grupa „Čuvari Hristovog groba“...