Otvorena izložba "Dijanina deca"
Postavku, potresno svedočenje o jednom velikom stradanju i velikom srcu, autorke Slađane Zarić, otvorio je Milan Počuča, očevidac stradanja u ustaškim logorima smrti. Autorka je originalne fotografije, dokumentarne snimke i arhivsku građu smestila u teskobnu atmosferu logora i na autentičan način prikazala užase i patnju, stradanje i spas srpske, romske i jevrejske dece.
- Ovo je zadušnica našim precima i zaveštanje našim potomcima. Veliki smo koliko pamtimo naše velikane, a kako smo mogli da zaboravimo njeno ime. Dijana Budisavljević, devojačko Obesker, rođena je 1891. godine u Insbruku. Humanitarka austrijskog porekla koja je tokom Drugog svetskog rata spasila 15.336 dece iz ustaških logora u NDH. Deca koju je pokušavala da spase, su bila uglavnom srpska sa Korduna, Kozare, hrvatskih i bosanskih sela – podsetio je Milorad Kuraica, sekretar Zavičajnog udruženja „Dalamcija“, koje je bilo domaćin izložbe. - U toj najvećoj akciji umrlo je 3.254 dece, a preživelo 12.000 izbavljene dece. Vodila je kartoteku koja joj je 1945. godine oduzeta te zato mnoga deca ne znaju istinu o svom poreklu i životu. Ova izložba i film neka budu jedno veliko hvala od nas Dijani Budisavljević.
Uz izražavanje zahvalnosti Ministarstvu odbrane i gradu Subotici na nesebičnoj pomoći u realizaciji izložbe „Dijanina deca“ i podršci da velika dela Dijane Budisavljević ne budu zaboravljena, domaćin izložbe dodelilo je prigodne poklone predstavniku Ministarstva odbrane, odnosno ministru odbrane Aleksandru Vulinu, predstavnicima grada Subotice – članu Gradskog veća Miroslavi Babić i sekretaru Sekretarijata za opštu upravu i zajedničke poslove Petru Pantelincu, kao i Milanu Počuči.
Izložba „Dijanina deca“ postavljena je do 10. februara 2020. godine.