Otvorena izložba povodom 50 godina od poslednje vožnje tramvaja
Postavka fotografija je izuzetno vredno svedočanstvo događaja koji je zatvorio jedno a otvorio novo poglavlje u životu našeg grada. Iako su nastale pre pola veka i na njima je malo onih koji su još uvek živi, ali su mnogi Subotičani na njima prepoznali svoje rođake i prijatelje.
- Fotografije su sve nastale tog dana, 2. aprila 1974. godine, uglavnom su sve nastale u centru grada i nekoliko u remizi. On su veoma različite i veoma upečatljive. Nisam išao sa novinarskim stavom da samo ovekovečim događaj već i da prikažem ova osećanja, jer je to zaista unutrašnja stvar svakog čoveka - kaže Edvard Kirbus.
Izložba o subotičkom tramvaju deo je postavke o istoricizmu, jer je on saobraćao upravo u tom periodu.
- Jako nam je drago što je Kirbus došao sa ovim materijalom kod nas, koji smo obradili za samo nedelju dana. Ovom prilikom se prisećamo i kuture fotografisanja u Subotici, a fotografija je takođe svoju ekspanziju imala u istoricizmu. U muzeju imamo veoma stare predmete iz istorije tramvaja. Bili su izloženi ovde kod nas u Subotici, u okviru izložbe o istoricizmu, a sada na ovim fotografijama vidimo kraj. Dakle, na ovaj način povezali smo dva perioda, istoricizam i sedamdesete godine dvadesetog veka – ističe dr Olga Kovačev Ninkov, istoričar umetnosti, muzejski savetnik u Gradskom muzeju u Subotici. – Ovo nije nostalgična izložba već želimo da ukažemo na jednu jako lepu stvar koju je Subotica imala i da pokažemo onima koji donose odluke da nekoliko puta razmisle pre nego što nešto izbace ili sruše.
Ova izložba je baza za drugu veću izložbu o tramvaju, te se pozivaju građani da do 18. maja Gradskom muzeju donesu fotografije i druge predmete vezane za tramvaj. Od toga će nastati izložba koja će biti postavljena u Noći muzeja.