Otvorena manifestacija 8. Zavičajni dani
Sinoćnji inicijalni program otvorile su učenice Muzičke škole iz Subotice, sa Odseka za tradicionalno pevanje, koje su optevale nacionalnu hiimnu "Bože pravde". Nakon obraćanja i svečanog otvaranja usledio je prigodan kulturno-umetnički program.
Pozdravljajući prisutne, zvanice i goste manifestacije, predsednik predsednik Saveza srpskih udruženja Severnobačkog okruga (SSUSBO), Borivoje Vukajlović, istakao je značaj manifestacije za očuvanje tradicije i veza sa zavičajima.
- Osnovni cilj manifestacije da negujemo i razvijamo kulturu, tradiciju i duhovnost, kao i da čuvamo nacionalni identitet srpskog roda, odnosno ime i dušu srpskog naroda. U naredne dve sedmice planiramo da okupimo kulturno-umetnička društva i pevačke grupe, sportiste, stvaraoce u kulturi, mlade umetnike iz različitih oblasti i humaniste - poručio je Vukajlović. - "U svakom mom retku, u svakoj mojoj reči, u svakoj tački nalaziš se ti", tako je pevao Danilo Kiš svojoj rodnoj Subotici, na ovaj način Savez srpskih udruženja nastoji da razvija toleranciju i međusobno razumevanje, u nadi da ćemo narednih godina biti još sadržajniji i još kvalitetniji i da za ovu našu manifestaciju možemo reći "naš zavičaj, naš običaj". Neka Zavičajni dani traju sve dane u godini i sve godine u životu!
Sa centralne bine prisutnima su se obratili direktor pokrajinskog Fonda za izbegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu, Duško Ćutilo, kao i narodni poslanik i predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu u Skupštini Srbije, Milimir Vujadinović.
Čast da manifestaciju proglasi otvorenom imao je gradonačelnik Stevan Bakić. On je u svom govoru istakao značaj ovakvih manifestacija i koliko je čuvanje tradicije i negovanje zajedništva važno za opstanak srpskog roda na ovim prostorima. Bakić je sa govornice poručio da "Zavičajni dani“ nisu samo folklorna i umetnička manifestacija - oni su svedočanstvo da su Srbi opstali kao narod, da je narodni duh neuništiv i da prave vrednosti uvek pobede na kraju.
- Drago mi je što smo se ponovo okupili i što je pred nama tri dana odličnih kulturnih sadržaja, od Subotice do Prijedora i od Feneka do Pakraca. Ova mnifestacija je izuzeno važna i pokazatelj je bogatstva srpske kulture, kojom srpski narod daje doprinos raznolikosti subotičkog duha - predočio je Bakić. - Istorijsko trajanje Srba obeleženo je seobama, koje su češće bile progoni i nasilna proterivanja, Prošle godine navršilo se 330 godina od velike seobe Srba tokom koje je desetine hiljada porodica napustilo svoj zavičaj u staroj Srbiji i 1690. godine došli na ovaj prostor. Tu su ih dočekali njihovi sunarodnici, jer je i ovde bio zavičaj mnogih Srba vekovima. Subotica je dolaskom tih vrednih ljudi iz Like, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i drugih krajeva obogaćena do današnjih dana. Njima su se posle Drugog svetskog rata pridružili mnogi učesnici borbe protiv fašizma, a 1995. godine i hiljade prognanih u zločinačkoj akciji Oluja". Subotica je kao retko koji grad stecište svih srpskih tradicija i sve punoće i bogatstva srpske kulture. Na to smo posebno ponosni!
Podsećajući da je u Subotici u toku izgradnja spomen obeležja kralju Petru Prvom Karađorđeviću, Bakić je poručio da taj spomenik neće biti samo gradski simbol, nego i simbol srpskog jedinstva.
- Sloga i jedinstvo potrebniji su nama više nego ikada. Gledamo pritiske na Srbiju, na naše Kosovo i Metohiju, na našu braću i sestre u Republici Srpskoj i Crnoj Gori. Sve naše sujete i razmirice treba da gurnemo po strani i da jedinstveno stanemo svi pod našu srpsku zastavu i himnu - zaključio je Bakić.
U prigodnom kulturno-umetničkom delu programa nastupili su dvanaestogodišnja devojčica Ena Gogić, iz Kikinde, solista grupe „Čuperak“, i sastav „Fenečki biseri“, iz Jakova. Ovoj grupi, osnovanoj u manastiru "Fenek" 2017. godine, na Svetu Petku, koja izvodi duhovnu, rodoljubivu, etno i tradicionalnu muziku, Borivoje Vukajlović je uručio povelju SSUSBO za izuzetan doprinos razvoju i očuvanju srpske kulturne baštine.
PROGRAM:
3. septembar (petak), 20 časova, Trg slobode
Svečano otvaranje (učestvuju: muzička škola, odsek za srpsko tradicionalno pevanje, Ena Gogić - interpretator dečje zabavne pesme, Nenad Grujičić - književnik, muzički ansambl "Fenečki biseri")
4. septembar (subota), 18 časova, Trg slobode
Nastupaju kulturno-umetnička društva, pevačke grupe, narodni guslar - Ljubomir Pavlović, Sanja Đorđević i Milomir Miljanjić.
5. septembar (nedelja), 18 časova, Trg slobode
Nastupaju kulturno-umetnička društva, pevačke grupe, Violeta Radić, Kiki Lesendrić (grupa "Piloti")
6. septembar (ponedeljak), 19 časova, Velika većnica
Promocija knjige: Banija, sabrana djela
Učestvuju: mr Milan Miljević, dr Milan Micić, dr Milan Gulić, dr Nebojša Stambolija i Milorad Ćorković.
11. septembar (subota) od 9 do 11 časova, Atrijum hotela "Galerija"
Dobrovoljno davanje krvi
18. septembar (subota) u 10 časova
Sportski dan u Hali sportova.