Otvorena tradicionalna uskršnja izložba
Umetničko ukrašavanje uskršnjih jaja, privuklo je pre nekoliko godina Josipu Dević, koja ih je najpre oslikava dekupaž tehnikom, a kada je uvidela da može mnogo više od toga, oprobala se u nešto zahtevnijoj tehnici ukrašavanja guščijih jaja hladnim porcelanom.
- Hladan porcelan se ručno oblikuje po želji, odnosno izrađujem konture, ruže, cvetove i lišće. Potom se na njih prebacuju slike transver tehnikom, a mogu biti u svetlim i veselim bojama, sa ukrasima i lančićima. Najviše volim da izrađujem jaja sa verskim motivima, zbog toga na njima pretežno preovladavaju slike anđela i Isusa - objasnila je Josipa, dodajući da se oprobala i u izradi šlingovanih jaja. - Ona ostaju u originalnoj, beloj boji, pri čemu se jaje probuši i očisti, a potom se pažljivim pokretima ruku buše motivi čipke, veza ili šlinga.
Pored uskršnjih jaja, na izložbi se mogu pronaći čestitke, slike i ukrasne kutijice od slame, suveniri i drugi prigodni pokloni, a takođe su izložene i slike iz bogatog fundusa HKC "Bunjevačko kolo". Prema rečima preč. Mirka Štefkovića, sekretara Subotičke biskupije, ova manifestacija koja spaja tradiciju i kulturu s verom, neguje se od 1993. godine, dok simbol jajeta kao novog života datira još iz 5. veka.
- Već tada, sveti Augustin spominje jaje i izlazak pileta iz ljuske kao simbol Isusovog vaskrsnuća, odnosno slavlje njegovog izlaska iz groba, dok samo vek kasnije, papa Grgur Veliki preporučuje misionarima da pojedine folklorne i tradicionalne elemente svih naroda, uklope u hrišćanske svetkovine kada je to moguće, jer će na taj način svi narodi najlakše prihvatiti hrišćanstvo. Tako je i naš narod prihvatio običaj uskršnjih jaja, njihovog ukrašavanja i razvio ga je do te mere, da se to danas može nazvati umetnošću - rekao je preč. Štefković.
Otvaranju izložbe prisustvovao je i generalni konzul Hrvatske u Subotici, Velimir Pleša, koji je prisutnima čestitao ulazak u, kako je rekao, veliku nedelju i najveći hrišćanski praznik, te poželeo srećan Uskrs.
- Ovom izložbom se oživljava jedna specifična i posebna bunjevačka filozofija života i običaja, koji se oblikuju umetničkim radom vrednih ruku slamarki i svih drugih vrsta umetnosti koje možemo videti. Kroz njihov umetnički izraz i preciznost pri izradi uskršnjih jaja, koji su u direktnom kontaktu s prirodom i bunjevačkim običajima žetve, ova slamarska jaja utkana su u kulturu života Bunjevaca na ovom području - poručio je Pleša.
Uskršnja izložba biće otvorena još danas i sutra u vestibilu Gradske kuće, od 10 do 20 časova.