Otvorena tradicionalna Uskršnja izložba
Subotičanke su predstavile uskršnje dekoracije, od tradicionalnih tehnika šaranja jaja, do šlinga, slamarskih i različitih vrsta dekupaža, koje su ostavile bez daha brojne posetioce.
Na značaj ovakvih manifestacija ukazala je Milanka Kostić, članica Gradskog veća za kulturu, ističući da one doprinose šarolikoj kulturnoj ponudi našeg grada, kojom se ponosimo.
- Svake godine izlagači nas iznenade novim eksponatima, što znači da rade, istražuju, promišljaju... Velika je radost videti ovoliko prelepo ukrašenih uskršjih jaja i rukotvorina, koje su pripremane sa toliko ljubavi i pažnje – poručila je Milanka Kostić. - Ova Uskršnja izložba najavljuje praznik nad praznicima, kojem se svi radujemo i koji svima treba da donese mir i blagostanje, sreću i radost. Ova izložba čuva tradiciju, običaje i kulturu Bunjevaca, a što je jako značajno, to se prenosi na mlađe generacije.
Upravo veliki broj đaka koji uče bunjevački jezik i koji su učestvovali na izložbi pokazuje kako se običaji čuvaju i prenose na buduće naraštaje.
- Oni su ti koji će posle nas nastaviti tradiciju. Zahvaljujem se svima koji su doneli svoje rukotvorine i prestavili ih našim sugrađanima – naglasila je Suzana Kujundžić Ostojić, predsednica Nacionalnog savet Bunjevaca.
Među izlagačima prelepo ukrašenih šarenih jaja, najvećim simbolom Uskrsa, bila je i Snežana Prćić, čiji radovi su prevazišli zanatsvo i hobi i prerasli u pravu primenjenu umetnost.
- Ovo je moj višedecinijski hobi, u koji je utkana sva moja ljubav, mašta... Ljubav je ta koja me pokreće i inspiriše da stvaram, kako prema ovom prazniku, veri, porodici... Jaja ukrašavam raznim tehnikama dekupaža, radim i kombinacije doslikavanja i druge tehnike kojima menjam strukturu – otkriva nam Snežana, kojoj je, kako priznaje, ukrašavanje jaja decenijama bilo beg od stresa i svakodnevnog posla. – Sada kada sam u penziji mogu još više da se posvetim ovome, da ulepšam praznike najpre svojoj porodici pa onda i drugima.