Ozimi usevi u dobrom stanju, kukuruz i suncokret sejaće se na znatno manjim površinama
Kada je u pitanju ratarska proizvodnja, skoro 60 odsto površine je pod ozimim usevima, odnosno pod pšenicom, ječmom i uljanom repicom. Kako kažu stručnjaci, ozima setva preovlađuje zbog straha od suše.
- Prvi novci koje poljoprivrednici dobijaju su upravo od ubiranja strnina, a strah od suše i besparica doprineli su tome da ljudi u jesen poseju što više. Zato će ove godine biti zasejano znatno manje kukuruza, možda čak i 50 odsto manje u odnosu na višegodišnji prosek. Takođe, biće manje i površina pod suncokretom - objašnjava Damir Varga, direktor Pojoprivredne stručne i savetodavne službe.
Stanje ozimih useva - pšenice, ječma i uljane repice je dobro, ali će zbog visokih temperatura zaštitu biti potrebno sprovesti nešto ranije nego što je uobičajeno.
- Usevi koji su posejani u 1. i 2. dekadi oktobra su dobro razvijeni. Uljana repica nikada nije bila razvijenija u ovo doba godine. Iako usporeno, vegetacija se odvija - priča Varga i dodaje da su tokom pregleda useva uočeni patogeni na pšenici i ječmu - Ima simptoma bolesti, pa će verovatno biti potrebna nešto ranija i intenzivnija zaštita u prolećnom delu vegetacije. Za sada nema nikakve potrebe za primenom fungicida.
Iz Poljoprivredne stručne službe navode da nema potrebe da se žuri sa prihranom, ali savetuju da se odradi N-min analiza zemljišta.
- Poljoprivredna stručna služba počela je sa N-min analizama. Na osnovu nekoliko odrađenih uzoraka vidimo da će kod uljane repice, ukoliko nije primenjeno azotno đubrivo jesenas, biti potrebna obilnija prihrana. Tamo gde je tokom jeseni primenjeno azotno đubrivo, neće biti potrebe za obilnijom prihranom - zaključuje sagovornik.