Papreni računi Toplane zbog stručnih časopisa?
Na osnovu Plana poslovanja za 2019. godinu JKP „Subotička toplana“, koje je juče usvojila Skupština grada, ovo javno preduzeće, između ostalog, planira da potroši 2 miliona dinara na kancelarijski materijal, 500.000 dinara za stručne časopise, 2.5 miliona dinara za popravku i servis putničkih vozila, 1.5 miliona na rasvetu, 4 miliona na očitavanje delitelja toplotne energije i obradu podataka...
- Kada se sve sabere, 639 miliona dinara biće utrošeno na usluge dobra i radove. Da li je to normalno? Pored svega toga, plata direktora koja je nekad bila 167.000 dinara, za 30.000 više nego što je plata gradonačelnika, za ovu godinu planirana je da bude 176.000 dinara, koliko i ministarska plata u Beogradu – predočava Robert Šebek, odbornik iz redova odborničke grupe "Za pristojnu Suboticu". – Da li je zbog toga poskupljenje u decembru bilo neminovno? Grejanje za građane je poskupelo 5.6 odsto za fiksni i 7.9 odsto za varijabilni deo i to u istom mesecu kada je Novosadska toplana snizila cene za 6 odsto. Zbog toga tražimo da se na narednoj sednici razmatra da se spuste cene grejanja prema građanima, makar za onoliko koliko je u decembru poskupelo.
Direktor „Toplane“ Dervo Ahmetović tvrdi da je sve što je stavljeno u Plan poslovanja u skladu sa zakonom.
- Stavili smo pola miliona za stručne časopise, ali to ne znači da ćemo ih i potrošiti, ali na kraju krajeva, pored pohvaljenog tehničkog, imamo jako dobar i ekonomski i pravni sektor i više od 20 visokoobrazovanih ljudi koji treba nešto i da nauče. Očitavanje se vrši od 2010. godine i to nije novost, a cena je pomerena za svega nekoliko para po delitelju. Za šest godina kupljeno je jedno vozilo i dva poluteretna koja nisu u funkcij nego se čuvaju kada se sadašnja, stara oko 15 godina pokvare – objasnio je Ahmetović. – Novosadska toplana je zaista smanjila cene, ali se ne sme zaboraviti da oni od pre dve godine imaju cenu od 109 dinara po kvadratu koja se naplaćuje svih 12 meseci u godini. Mi cenu nismo menjali od 2013. a naplaćujemo prema potrošnji, tako da tokom letnjih meseci građani plaćaju samo fiksni deo.