Počela prolećna setva, ratari kažu skupo će ih stajati
Setva u subotičkom ataru počela je u ponedeljak, a po rečima Stipana Šarčevića, poljoprivrednika iz okoline Subotice, ona nikada nije bila skuplja.
- Imam 61 godinu i ovakav skok cena ne pamtim. Svašta smo prošli, inflaciju, suše, ali ovakav rast cena, da nešto u kratkom vremenskom periodu toliko poskupi, to nisam zapamtio. Morao sam da smanjim utrošak đubriva, bilo je neminovno. Seme još i nije toliko poskupelo koliko su skočile cene hemije i goriva - objašnjava Stipan.
Čini se da, osim cena, ni vremenske prilike ne idu na ruku ratarima kojima ne preostaje ništa drugo već da gledaju u nebo i nadaju se da će bar ono biti darežljivije.
- Dobro pamtim 2012. godinu kada smo jako loše prošli. Te godine kukuruz je pogodila velika suša, prinos je bio od nula do tone, a cene repro materijala su "otišle u nebo". Naredne godine, kukuruz je pao sa 30 centi na 12. Veoma loše smo prošli, a ni sada nisam optimista.
U pokušaju da predupredi situaciju iz 2012. Stipan se ove godine opredelio da osim kukuruza, seje i suncokret.
- Suncokret nismo sejali 10 godina, ali ove godine smo se odlučili da ga ponovo radimo. Upravo zbog toga što strahujem od suše, ali i od ove situacije sa cenama. Cene u uljaricama su nešto malo bolje - objašnjava Stipan.
Ovaj poljoprivrednik obrađuje oko 400 jutara zemlje, na kojoj ima zasejane i ozime kulture, ali kako kaže, ni tu prinos ne obećava.
- Neizvesno je i ovo što sad stavljamo u zemlju, kao i ovo što je niklo. Ovakvu pšenicu kakva je sada u aprilu, ranije smo imali u decembru. Čekamo kišu da vidimo šta će se dogoditi.
U subotičkom ataru biće zasejano 33 hiljade hektara kukuruza, oko 7 hiljada hektara suncokreta i oko 800 hektara soje, dok je šećerna repa koja je zasejana na 800 hektara u fazi nicanja.
- Temperatura zemljišta je povoljna pa ne bi trebalo oklevati sa početkom setve, već svaki povoljan dan treba iskoristiti - kažu iz Poljoprivredne stručne službe.