Počela zamena filtera na "Vodozahvatu 1"
Kako su filterske ispune koje prečišćavaju sirovu vodu, poslednji put menjane 2005. godine i uveliko prešle svoj radni vek koji je deset godina, one su zamenjene novim. Ova značajna investicija, vredna oko 100 miliona dinara, finansirana je iz budžeta Grada Subotice.
- JKP “Vodovod i kanalizacija” i ranije signalizirao lokalnoj samoupravi da je potrebna sanacija određenih elemenata na Vodozahvatu 1, jer je ovaj objekat pušten u rad još 1990. godine. Pokušali smo da konkurišemo na neke konkurse, nažalost nismo uspeli, ali s obzirom da se radi o fundamentalnoj javnoj usluzi vodosnabdevanja, nismo više hteli da čekamo, tako da smo rešili da usmerimo gradska sredstva na ovaj projekat. Naravno i ubuduće ćemo određene elemente, koji budu potrebni, menjati na ovom objektu – ističe Čila Goli, član Gradskog veća zadužen za komunalnu delatnost, podsećajući da će ovo javno preduzeće ove godine isplatiti poslednju ratu kredita kod ERBD banke od 200 miliona dinara. – Ove investicije su važne i velike, ali i opterećenje za gradski budžet jer je reč o milionima evra. Opeterćenje je na Gradi u zaposlenima u preduzeću da održava sistem i da obezbedi nivo usluge, ali paralelno i da se proširuje i uvede nove tehnologije. Tako ćemo u gradskom budžetu predvideti sredstva za proširenje vodovodne mreže u mesnim zajednicama Zorka i Makova sedmica. Osim toga, radi se na projektovanju mreže i to u Bačkim Vinogradima, Hajdukovu, Šupljaku, Tavankutu i Ljutovu, kao i na proširenju u Industrijskoj zoni „Mali Bajmok“. U budućnosti mogu da se očekuju i veća ulaganja, s obzirom da ove godine ističe kreditno zaduženje preduzeća prema EBRD-u.
Kako objašnjava Đerđ Šugar, direktor JKP “Vodovod i kanalizacija”, filterske ispune vrše tehnologiju prečišćavanja pijaće vode, to znači da uklanjaju arsen, amonijak i gvožđe.
- To su ta tri parametra koja su nam u sirovoj, bunarskoj vodi veća od dozvoljene koncentracije i sa ovim ispunama mi dovodimo kvalitet vode za piće na nivo koji odgovara pravilniku i zdravlju svakog potrošača. Ako one ne funkcionišu govorimo samo o tehničkoj vodi – dodaje Đerđ Šugar. – Zamena će trajati do aprila. Ispune su zaštićene, nalaze se pod pritiskom i obaraju arsen, amonijak i gvožđe. Imamo dve fabrike vode, funkcionišu po istom sistemu i obezbeđuju kapacitet i kvalitet vode u celoj mreži.