Počelo "cvetanje vode" Palića
Ovu pojavu uzrokuje ogroman broj jednoćelijskih algi koje su, dolaskom toplog vremena, počele intenzivno da se razmnožavaju. Trenutno ih najviše ima u blizini obale gde se voda najbrže zagreva, navedeno je u saopštenju udruženja "Protego" i Dr Gabora Mesaroša.
Vrlo brzo, nastavkom toplih dana i zagrevanjem površine vode može da se očekuje njihovo širenje na veći deo jezera. Gusta zelena skrama kombinovana sa otpacima i penom daje veoma ružnu i odbojnu sliku jezera, kaže Dr Gabor Mesaroš.
Usled nedostatka kiseonika, koji alge tokom noćnih sati troše u velikim količinama, kao i vrlo loše fizičke kondicije riba u jezeru, ubrzo se može očekivati i njihov masovni pomor.
Praksa u svetu je pokazala da je za dugoročno rešenje problema prenamnožavanja algi neophodno uspostaviti uslove za opstanak tzv. vodenih buva koje se, filtrirajući vodu, hrane algama i time kontrolišu njihovu brojnost, predlaže Dr Mesaroš.
Vodene buve su iz jezera praktično nestale usled jako lošeg sastava riba. Preko 95 odsto riba čine babuške (srebrni karaš) kojima su vodene buve jedna od osnovnih izvora hrane.
Prenamnožavanje babuški rezultat je odsustva grabljivih vrsta riba u Paliću.
Takođe, nestanak podvodnih biljaka (vodene trave) u najvećem delu jezera, onemogućava bezbedno razmnožavanje vodenih buva, čime su u potpunosti onemogućeni uslovi za normalno funkcionisanje lanaca ishrane.