Komentara: 6
Pregleda: 4969

Počelo rešavanje dugogodišnjeg problema odlaganja otpada životinjskog porekla

04.05.2018. u 13:58h
Izvor: Subotica.com
Nakon nedavno završene javne nabavke, Gradska uprava zaključila je ugovore sa dve firme koje su izgradile češke bunare u Čantaviru i Bajmoku, a uskoro i jamu grobnicu u Subotici za odlaganje leševa životinjskog porekla. Za ove potrebe iz gradskog budžeta izdvojeno je nešto više od 8 miliona dinara, a ovakav način održavanja stočnih groblja trebalo bi da poboljša uslove odlaganja, poručuju iz Sekretarijata za poljoprivredu i životnu sredinu.
Počelo rešavanje dugogodišnjeg problema odlaganja otpada životinjskog porekla

Prema konkursnoj dokumentaciji, usluga održavanja stočnih groblja podeljena je na tri partije, pri čemu se prve dve odnose na sakupljanje, prevoz i neškodljivo uništavanje sporednih proizvoda životinjskog porekla na lokacijama u Bajmoku i Čantaviru.

Ugovor vredan 1.892.000 po partiji, dodeljen je firmi DP "Komval" iz Čantavira, koja je na ovim lokacijama krajem aprila izgradila po dva češka bunara, te će po potrebi i dinamici prikupljanja leševa, spovoditi i obaveznu dezinfekciju bunara krečom, kao i čišćenje prostora stočnog groblja.

Treća partija podrazumeva zemljane radove zatrpavanja leševa goveda u jami grobnici, koja će se iskopati u Subotici, na lokaciji kod prečistača. Ugovor je dodeljen firmi DTD "Severna bačka" iz Subotice, u vrednosti od 4.338.000 dinara, a iz Sekretarijata za poljoprivredu i životnu sredinu kažu da će iskop jame grobnice započeti nakon što se ispuni kapacitet trenutno aktivne jame.

Kako prosečna mesečna količina sakupljenih leševa iznosi oko 8,5 tona, predviđeno je i da firma periodično zatrpava prikupljene leševe goveda, odnosno dva puta nedeljno, kao i da održava pristupni put, te sanira samorast drveća i korovske vegetacije na ovoj lokaciji.

Počelo rešavanje dugogodišnjeg problema odlaganja otpada životinjskog porekla

Izgradnja objekata za sakupljanje, preradu i uništavanje sporednih proizvoda životinjskog porekla trebalo bi da poboljša uslove odlaganja, poručuju iz Sekretarijata za poljoprivredu i životnu sredinu, ističući da nepostojanje stočnih groblja dovodi do nekontrolisanog odlaganja leševa životinja, a time i do zagađenja životne sredine.

Da je u pitanju dugotrajan problem, potvrđuju i situacije u kojima su sugrađani, u nedostatku uređenja sistema stočnog groblja, odlagali leševe domaćih životinja pored puta, praveći na taj način divlje deponije. Realizacijom poslova na sve tri lokacije, odnosno u Bajmoku, Čantaviru i Subotici, sugrađani će imati mesta na kojima će bezbedno moći da odlože ostatke uginulih životinja.

- Fizička lica vlasnici ili držaoci domaćih domaćih životinja sami dovoze sporedne proizvode životinjskog porekla, osim vlasnika ili držaoca goveda koji, radi praćenja kretanja životinja putem nadležnih veterinara, prijavljuju uginuća goveda, a koja zatim JKP "Čistoća i zelenilo" neškodljivo uklanja zakopavanjem u jamu na stočnom groblju Subotica - navode iz nadležnog Sekretarijata.

Ipak, stočna groblja su samo privremena prelazna rešenja, jer bi Subotica uskoro trebalo da dobije sabirni centar za sakupljanje leševa domaćih životinja i sporednih proizvoda životinjskog porekla, što je i zakonska obaveza Grada.

- U toku je izrada Planske dokumentacije za izgradnju sabirnog centra. Ove godine planirana je i kupovina specijalnog vozila za odnošenje sporednih proizvoda životinjskog porekla - stoji u odgovoru Sekretarijata za poljoprivredu i životnu sredinu.

Izvor: Subotica.com
Postavljeno pre 6 godina i 6 meseci
Komentara: 6
Pregleda: 4969
Povezane teme

stočno groblje

stočno groblje bajmok

stočna groblja

Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.