Počeo 30. Međunarodni festival pozorišta za decu
Ovogodišnje festivalsko izdanje traje do 22. septembra a u glavnom programu je na repertoaru 13 predstava ansambala iz Kine, Južne Koreje, Portugala, Rumunije, Estonije, Češke, Slovačke, Mađarske, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, kao i predstave domaćih pozorišta iz Zrenjanina i Subotice. Takmičarski program festivala otvoren je takođe sinoć na sceni „Jadran" predstavom „Stara priča" pozorišta "Pod srećnom zvezdom" iz Češke, u režiji Jevgenija Ibragimova
Jednu od najprestižnijih festivalskih smotri za najmlađu publiku otvorio je gradonačelnik Stevan Bakić, ističući značaj koji festival ima za naš grad, ali i celu zemlju.
- Ovo je festival koji je, kroz svoje postojanje, prikazao mnoga umetnička dostignuća, dao veliki doprinos razvoju lutkarstva, afirmišući pozorište za decu i pozorišnu umetnost. Festival koji je kroz svoje trajanje izgradio ugled u Evropi i svetu, i ne treba biti skroman već slobodno reći - postao brend kako grada Subotice, tako i države Srbije. Festival koji, prikazujući sjajne predstave, deci otvara veliki prostor da svoju kreativnost i maštovitost pretoče u umetnost – istakao je gradonačelnik Bakić. - Ovo je ujedno i festival koji šalje poruku, onu po kojoj je Subotica već odavno poznata, a to je gostoljubivost, druželjubivost, tolerancija i bogatstvo različitosti, na čemu smo svi mi u Subotici izuzetno ponosni. Takođe, festival je kroz svoje postojanje izrodio i jednu prelepu nagradu “Mali princ”, koju su poneli najznačajniji umetnici, koji su najveći deo sebe i svog truda i rada upravo podredili deci.
Za ovogodišnje izdanje festival Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama izdvojio je dva miliona dinara, a podrška neće izostati ni ubuduće.
- Čak i da prethodne tri decenije na ovom našem prostoru nisu bile turbulentne, a ponekad i dramatične, ovaj jubilej i istrajnost organizatora da se festival sačuva, zaslužuje najdublje poštovanje. Ovako, oni su dostojni zaista iskrenog divljenja – poručila je Dragana Milošević, pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama. – Pozdravljam učesnike festivala, koji su i ove kao i prethodnih godina stigli iz celog sveta – Portugalije, Kine, Južne Koreje, Estonije, Češke, Slovačke i država u našem okruženju. Verujem da će se učesnici u ovom prelepom gradu, uvek široko otvorenog srca, osećati kao kod svoje kuće i da će radost pozorišne igre za decu – koju su nam iz svojih zemalja doneli i koja ih ovde čeka – biti veliko zajedničko nadahnuće za još jedan izuzetan festivalski događaj i još jedan umetnički i lični doživljaj, koji će svima biti trajna i neprocenjiva uspomena. Veliki srpski pesnik Miroslav Antić čije pesme su trajno obeležile naše detinjstvo i mladost, uz ostalo, napisao i ove stihove:“Puteva ima trista da se ode iz detinjstva, a samo se retki sete da večno ostanu dete“. Tim retkima je pripadao i Antoan de Sent Egziperi po čijem čudesnom i čarobnom „Malom princu“ je nazvana i nagrada za životni delo ovog festivala. Tim retkima pripadate i vi, koji ga organizujete, a naročito vi koji na njemu učestvujete, jer ste nekom nebeskom rukom odabrani da sačuvate čistotu i plemenitost svojih duša, a onda da time još više oplemenite nežne i čiste duše naše dece.
Ove godine prvi put je dodeljena festivalska nagrada "Oton Tomanić", priznanje za teatrološko promišljanje u domenu pozorišta za decu i mlade, a prvi laureate je prof. dr Zoran Đerić.
- Za lutkarsku umetnost sam se zainteresovao 1988. godine dolaskom na mesto upravnika Pozorišta mladih u Novom Sadu. Od tada do danas, lutkarstvo me neprestano fascinira i intrigira svojim mogućnostima, ali i svojom prošlošću. I tu, između sadašnjosti, prošlosti i budućnosti lutkarskog pozorišta, nalaze se moja interesovanja. Verujem da je ova nagrada potvrda postignutih rezultata, ali i podsticaj za dalji rad u promovisanju pozorišta za decu i mlade – rekao je, između ostalog Đerić.
Amela Vučenović, dobitnica nagrade “Mali princ” istakla je da su priznanja dobijena u svojoj zemlji posebno značajna.
- Ponosna sam što će moje ime stajati uz imena onih od kojih sam učila. Nagrade dobijene u vlastitoj zemlji uvek su posebno važne i drage. Ova nagrada ne samo da prija, već i obavezuje da dalje radim i stvaram, i da se trudim da podignem našu lutkarsku umetnost na viši nivo. Zaista želim da od srca podelim ovu nagradu sa svim svojim kolegama iz moje zemlje, s kojima sam stvarala i od kojih sam učila, a pre svega sa svojim pozorištima “Pinokio” i “Bajkamela”. Želim da je podelim sa svojim kolegama sa Ruskog državnog instituta scenskih umetnosti, sa lutkarskim pozorištima širom Rusije i sveta, koji mi daju mogućnost neprestanog usavršavanja – poručila je Amela Vučenović.
Priznanje “Mali princ” je za Jelenu Sitar bilo veliko i prijatno iznenađenje.
- Ona je dokaz da ste, u vašem veću koje je dodeljivalo nagradu, na ovom ogromnom festivalu, videli da je i rad na maloj sceni, minimalistički rad s malo publike u malom prostoru, nešto što je vredno. Ne mogu da ne spomenem Lozjeta Kovačića. On je bio taj koji me je uveo u lutkarstvo a da zapravo nije bio lutkar - bio je jako dobar pisac. On nam je zapravo rekao da je u umetnosti, pored veštine koja je jako važna, apsolutno neophodna potpuna iskrenost. To ja pokušavam u svom radu – rekla je dobitnica.
Uz dame, treći ovogodišnji dobitnik nagrade "Mali princ" je glumac i reditelj Bonjo Lungov.