Početak radova na izgradnji kanalizacione mreže na Paliću očekuje se od sredine avgusta
Krajem 2015. godine, saopšteno je da će projekat "Zaštita biodiverziteta jezera Palić i Ludaš" biti podržan sa 6,5 miliona evra od strane Vlade Nemačke preko KfW banke, a posle gotovo tri godine od najave i pripremnih aktivnosti, konačno je u septembru 2018. godine za sprovođenje investicije izabrana konsultantska kuća iz Austrije. Prema rečima Đerđa Šugara, direktora JKP "Vodovod i kanalizacija", deo dobijenih sredstava biće utrošen za proširenje postojeće i izgradnju nove kanalizacione mreže na Paliću, zahvaljujući čemu će građani dobiti oko 500 priključaka.
- Tender je okončan, izvođač je odabran, a početak radova na izgradnji se očekuje sredinom avgusta - izjavio je Šugar, dodajući da će odabrani izvođač imati rok od osam meseci za završetak radova. - Izgradnja se sastoji od 15 kilometara gravitacione kanalizacione mreže i pet kilometara potisnog voda, a sistem će funkcionisati tako što će se kanalizaciona mreža putem potisnog voda prebacivati u Suboticu, na gradski prečistač, te tako ulivati u jezero. Izgradiće se i nova crpna stanica za koju imamo već gotov projekat, ali se čeka "zeleno svetlo" Vlade Nemačke i KfW banke, te uskoro raspisivanje tendera. Na ovaj način, rešiće se najveći problem nedostatka kanalizacione mreže na Paliću, a to je da će kuće koje nemaju kanalizaciju već septičku jamu, koja nema nikakvo hidroizolaciono dejstvo zbog čega se direktno infiltrita u jezero, biti priključene na mrežu i time doprineti očuvanju jezera.
Na očuvanju i sanaciji jezera angažovano je i JP "Palić-Ludaš" koje, kako je objasnila direktorka Marta Dobo, trenutno izrađuje projekat za izgradnju pešačko-biciklističke staze oko četvrtog sektora Palićkog jezera, kao i dokumentaciju za zaštitni pojas oko jezera Palić i Ludaš, a takođe je ponovljen i selektivni izlov ribe, u toku kojeg je izvađeno oko 20 tona babuški.
- To su već vidljivi rezultati koje smo postigli. Zahvaljujući selektivnom izlovu, možemo reći da je Palićko jezero čistije, jer se populacija smuđa povećala, a to je veliki rezultat ako znamo da smuđ živi samo u čistim vodama. Naravno, ne možemo uvek da budemo zadovoljni, jer smo i ove godine imali pomor ribe, ali i to je normalan proces i da nije bilo selektivnog izlova, bio bi još veći i imali bismo više posla sa tim. Selektivni izlov ćemo nastaviti da radimo sve dok budemo imali dobre i vidljive rezultate, a zaštitni pojas će biti od velike koristi, jer sve štetne materije koje, za sada, još uvek ulaze u jezero, više neće uticati na vodu - objasnila je Dobo.
Panel diskusiju na temu "Zaštita biodiverziteta jezera Palić i Ludaš", Otvoreni univerzitet Subotica organizovao je po četvrti put u cilju informisanja javnosti o toku realizacije projekta, a od 2015. godine, ova tema bila je inspiracija i povod za brojne skupove, medijske i javne kampanje, te izložbu fotografija koje su kasnije pretočene i u film "Prošlost, sadašnjost i budućnost jezera Palić i Ludaš".
- Nadamo se da će se medijska kampanja intenzivirati u naredne dve godine, pošto smo izlobirali da se pola miliona evra kroz ovaj projekat usmeri na medijsku i javnu kampanju, edukaciju poljoprivrednika, ali i uspostavljanje kontakta sa građanima Palića, raznim udruženjima i ribolovcima - poručila je Snježana Mitrović iz Sektora za održivi razvoj Otvorenog univerziteta Subotica.