Počinje s radom telefonski centar psihosocijalne pomoći
Funkcionisanje ovog telefonskog centra zasniva se na radu edukovanih stručnih saradnika i volontera iz ove oblasti, koji su prošli obuke iz prve psihološke pomoći koju je realizovao Crveni krst Srbije. Ciljna grupa su ugrožene starije i osobe sa invaliditetom, te neformalni negovatelji iz našeg grada.
- Osnovni zadaci volontera u telefonskim centrima su pružanje prve psihološke pomoći starijim osobama, pružanje relevantne, tačne i neophodne informacije o epidemiji, merama zaštite, imunizaciji, ali i zaštiti od nasilja kroz informacije o službama koje pružaju podršku i zaštitu, kao i pronalaženje profesionalne podrške onda kada je to potrebno. Na ovaj način Crveni krst će olakšati pristup pravima i povezati građane sa institucijama - kažu iz Crvenog krsta Subotica.
Osim telefonskog centra, prva psihološka pomoć građanima je dostupna i preko onlajn aplikacije "Razgovarajmo", putem koje može da se zakaže razgovor sa psiholozima. Aplikacija je besplatna i dostupna svima, a možete je preuzeti na ovom linku.
- Prednost aplikacije ogleda se u tome što u udobnosti vašeg doma možete da zakažete razgovor, u terminu koji dogovorite sa psihologom - dodaju iz Crvenog krsta Subotica.
Telefonski centar je deo projekta "Jačanje otpornosti starijih osoba i osoba sa invaliditetom tokom kovid-19 i budućih kriza", koji realizuje Crveni krst Srbije.