Podrška patronažne službe i pedijatara značajna dojiljama i trudnicama
U susret Nacionalnoj nedelji promocije dojenja (3-10. oktobar) Centar za unapređenje zdravlja i prevenciju bolesti (CUZPB) sa polivalentnom patronažom Doma zdravlja Subotica, organizovao je skup koji je imao prevashodni cilj da pruži podršku dojiljama i ženama koje tek treba postanu majke i doje.
Nedelja dojenja proslavlja se u 40. nedelji u godini, simbolično broj koliko traje trudnoća. Više je razloga zašto majke skraćuju dojenje, a najčešći je povratak naposao.
- O dojenju se mnogo priča i mnogo se zna, a s druge strane stiče se utisak da je nikada manje žena koje doje. Koliki je značaj dojenja za zdravlje deteta i majke to su pokazale naše Subotičanke. Kroz anketiranje 1.300 žena u Subotici koje su se porodile u periodu jun 2019. - februar 2021. godine, dobili smo podatak da preko 20 odsto majki doji preko godinu dana. Kao najčešći razlog prestanka dojenja naveden je povratak na posao - kaže Samira Ćurtić, glavna sestra CUZPB sa polivalentnom patronažom Doma zdravlja Subotica.
Patronažne sestre u kućne posete dolaze neposredno po izlasku iz bolnice, a iz ove Službe ističu da im se majke mogu obraćati ne samo u prvih nekoliko poseta, nego dok god imaju potrebu. Na raspolaganju su i savetovalište i škola za trudnice.
- Odluka o započinjanju dojena je vrlo lična i na taj momenat utiče mnogo faktora. Podrška patronažne sestre je bitna, ali daleko značajnija je podrška porodice. Većina majki ističe da je najveću podršku imala od drugih majki i od svojih porodica. Mi smo im uvek na raspolaganju, imamo i telefonsko savetovalište "Deca Srbije" (024/601-180) kojem se naše sugrađanke mogu obratiti svakodnevno od 7 do 19 časova - dodaje Samira Ćurtić.
Jedna od naših sugrađanki koja je prisustvovala skupu, a koja ima četvorogodišnju ćerku i sina starog tri nedelje, kaže da je sa devojčicom 21 mesec bila na režimu dojenja i uverena je da je donela dobru odluku koja će se odraziti, između ostalog, i na zdravlje deteta.
- Moja iskustva sa dojenje su zaista lepa. Stariju ćerku sam dojila dosta dugo, u početku nije išlo najbolje, ali patronažne sestre su nam puno pomogle u onom prvom kontaktu i samom početku, koji je težak. Mnogo nam je značilo kada smo mogli kroz njihovu asistenciju da savladamo te prve korake - kaže naša sagovornica Milana Rnjak Vidović.
Shodno nepovoljnoj epidemiološkoj situaciji ove godine nije bilo prilike da se majke pozovu u većem broju, pa je okupljanje proteklo mahom prenošenjem informacije "od uveta do uveta".