Pokrajina pomaže Suboticu i Kanjižu
Predsednik Pokrajinskog saveta za migracije Mihalj Njilaš i predstavnici pokrajinskog Crvenog krsta obišli su prostor stare ciglane u Subotici i vašarište u Kanjiži i sa predstavnicima lokalnih samouprava utvrdili šta je trenutno najpotrebnije.
- Veoma je važna koordinacija između Pokrajine, Republike i međunarodnih organa, kako lokalne samouprave ne bi ostale same i nosile najveći deo tereta u rešavanju ovog problema – istakao je Njilaš. -Kanjiža sada dobija značajna sredstva od pokrajine i nadam se da će to podstaći i ostale aktere da bolje pomognu i novčano, jer je to samo deo troškova. Naravno, i Subotica ima svoje potrebe i zahteve. Gradonačelnik će ubrzo nama to konkretno podneti i posle naredne sednice Saveta, sigurno ćemo sličan predlog uputiti Pokrajinskoj vladi. Subotici i Kanjiži su na raspolaganju i Pokrajinske robne rezerve za pomoć u robi, a međunarodnu pomoć je neophodno ravnomerno raspodeliti ka jugu i severu zemlje. Dolazi zima i moraće se rešiti pitanje pomoći i smeštaja migranata.
Gradonačelnik Jene Maglai podsetio je da se Subotica sa ovim problemom susreće od 2011. godine i da je do sada u ovom problemu uglavnom bila sama.
- Interes Subotice u prethodnom periodu bio je da se zaštiti lokalno stanovništvo, a iako je kroz Suboticu samo ove nedelje prošlo između pet i šest hiljada ljudi, građani to nisu osetili i situacija u gradu je bila pod kontrolom – naglasio je Maglai. - Na udaru su bili uglavnom pogranični pojasevi, ali sam grad ili veća naselja nisu ni približno osetila taj talas migranata koji je protutnjao Suboticom. U toku su poslovi na rešavanju imovinsko-pravnih odnosa u Ciglani, kako bi se stvorili zakonski okviri da se migranti na ovoj lokaciji mogu smestiti u manjem broju tokom zime. Subotica nije zainteresovana za izgradnju kampa, ovde može biti samo “pomoćni punkt” za najviše 200 ljudi, jer nam nije cilj da ovde dolazi veći broj migranata i da se ovde zadržavaju duži period jer bi to bilo kontraproduktivno zbog blizine granice sa Mađarskom.