Policajac u zajednici - spona između policije i građana
U cilju unapređenja rada Ministarstva unutrašnjih poslova, posebnim rešenjima opredeljeni su policijski službenici za rad u lokalnoj zajednici, koji bi trebalo da doprinesu unapređenju rada policajaca pozornika i pešačkih patrola policije.
Kako objašnjava Srđan Đurđević, oficir Odeljenja policije zadužen za rad u zajednici, razlike u odnosu na tradicionalni rad policajca pozornika ogledaju se u većoj obučenosti i spremnosti policajaca u zajednici koji obilaze rejone, odnosno delove malih područja grada, kako bi ostvarili neposrednu komunikaciju sa građanima, uz stalno interesovanje za njihove probleme i bezbednosne potrebe.
PRIMER RADA U ZAJEDNICI - U okviru programa ''Policija u zajednici'', Policijska uprava u Subotici je tokom 2019. godine sprovela projekat ''Bezbedan grad – bezbedni građani'' zajedno sa korisnicima Gerontološkog centra, kako bi im podigla svest o samozaštiti i time sprečila da postanu žrtve krađa koje su izvršene na naročito opasan ili drzak način.
- Cilj razgovora je bio da naši najstariji sugrađani shvate da svojim činjenjem mogu u značajnoj meri da smanje opasnost da postanu žrtve izvršilaca krivičnih dela. Zbog velike zainteresovanosti, naša težnja je bila da se ovaj projekat nastavi i u 2020. godini, ali je zbog nepovoljnih epidemioloških uslova, privremeno obustavljen - kaže Đurđević.
- Cilj Policijske uprave u Subotici i celokupnog Ministarstva unutrašnjih poslova je da se građani osećaju bezbedno u svom gradu, gde je stavljen akcenat na povećanje broja policajaca za rad u zajednici. Upravo zbog ovoga je i konkursom za prijem u rad u Ministarstvo unutrašnjih poslova, koji je u toku, posebno raspisan i broj kandidata za ovo radno mesto. Verujem da ćemo i u narednom periodu težiti da se ovaj broj konstantno povećava, slušajući potrebe Subotičana - kaže Đurđević.
Po konkursu, na radnom mestu policajca u zajednici u našem gradu biće angažovana četiri kandidata, nakon stručnog osposobljavanja u Centru za osnovnu policijsku obuku u Sremskoj Kamenici, koje traje oko godinu dana. Po rečima našeg sagovornika, značaj policajca u zajednici ogleda u postizanju višeg stepena bezbednosti građana i lokalne zajednice, te jačanju poverenja građana u rad policije.
- Ministarstvo unutrašnjih poslova na ovaj način želi da izgradi bolju komunikaciju sa građanima i bolju saradnju - poručuje Đurđević.