Politehnička škola bogatija za savremenu digitalnu štamparsku mašinu

Program prekogranične saradnje, "Digitalna saradnja - oplemenimo školu fotografijama i muzikom", realizovan je u saradnji Politehničke škole sa gimnazijom "Antun Gustav Matoš" iz Đakova.
- Projekat je finansiran od strane ministarstva regionalnog razvoja i fondova Evropske unije Republike Hrvatske i grada Subotice, a cilj projekta je jačanje prekogranične saradnje između ove dve srednje škole kroz upisnu politiku i edukaciju. Vrednost ove savremene digitalne štamparske mašine je oko 3.5 miliona dinara - kazala je Aleksandra Radulović Zelenika, pomoćnik direktora u Politehničkoj školi.
Ovaj projekt je od višestrukog značaja za Politehničku školu, što zbog modernizacije školske radionice, što zbog omogućavanja učenicima da savladaju rad na savremenoj opremi i budu u toku sa svetskim trendovima kada je grafička struka u pitanju.
- Nabavkom savremene digitalne štamparske mašine naši učenici stiču praktična znanja na opremi koja se koristi u industriji, što ih čini konkurentnim na tržištu rada. Saradnja sa školom iz Hrvatske nam omogućava da razmenjujemo znanja i iskustva i da zajedno učestvujemo u savladavanju razvoja naše grafičke industrije koja se razvija iz dana u dan - izjavila je Sanja Horak, nastavnik stručnih predmeta u Politehničkoj školi.
U odnosu na starije modele mašina koji su se koristili proteklih godina, nova mašina ima znatne prednosti jer su svi procesi rada na njoj digitalizovani, što doprinosi kvalitetu štampe, a ujedno predstavlja i znatnu uštedu na vremenu.
- Na ovoj mašini mogu da se štampaju manji tiraži, dok je na offset mašini na kojoj se inače štampa, bilo potrebno uraditi posebnu štamparsku formu, zatim posebno za svaku boju u štampi oprati bojanik i posebno pokrenuti mašinu, dakle ova mašina sve to radi u jednom prolazu, što smanjuje utrošeno vreme i povećava kvalitet, sjaj boje na otisku je mnogo jači - pojašnjava Horak.
Učenici koji su ranije radili na starim mašinama, a sada imaju priliku da savladaju rad na savremenoj opremi, najbolje mogu da uporede rad pre i posle i koliko će ova moderna štamparska mašina doprineti njihovom praktičnom znanju iz grafičke struke.
- Probao sam i staru i novu mašinu i mogu reći da je ova mašina veliki iskorak za našu školu, a i generalno za nas koji smo u grafičkoj struci. Omogućava nam da radimo na savremenijoj tehnologiji, takođe i da štampamo veoma kvalitetno na papiru ili kartonu, i sigurno će nam značiti da vežbamo na profesionalnijoj opremi za dalju karijeru - podelio je sa nama svoje prve utiske Novak Vranić, učenik 2. razreda na smeru Tehničar štampe.
Realizaciju ovog projekta podržala je i lokalna samouprava kroz predfinansiranje.
- Njihova pomoć bila je ključna za unapređenje naših školskih resursa omogućavajući učenicima da rade na savremenoj opremi, da steknu dragocena praktična znanja i verujemo da će ovakva saradnja doprineti daljem razvoju obrazovanja i struke u našoj školi - dodaje Horak.