Položeni venci povodom Dana pobede nad fašizmom
Dan kada je nacistička Nemačka kapitulirala i time stavila tačku na Drugi svetski rat, koji je trajao šest godina i odneo veliki broj žrtava, obeležava se u celoj Evropi. Tog 9. maja 1945. (po moskovskom vremenu) godine sovjetski maršal Žukov ratifikovao je ispred Saveznika sporazum o nemačkoj kapitulaciji, koji je dan ranije u ime Trećeg rajha potpisao nemački feldmaršal Vilhelm Kajtel.
- U tom šestogodišnjem ratu, koji je počeo 1. septembra 1939. Nemačkim napadom na Poljsku, Evropom je počela da se širi epoha fašizma. Cela Evropa, pa i naši narodi, bili su pod velikim pritiskom gubitka ljudskih prava, imovine, a pre svega života. Naša zemlja je jedna od onih koje su procentualno podnele najveće žrtve – podsetio je Veljko Vojnić, zapenik predsednika Skupštine grada. – Jako je važno da obeležavamo ovakve datume, pre svega da ne bi zaboravili sve herojske napore i žrtve onih koji su stradali u Narodnooslobodilačkom ratu ali i da bi mladim naraštajima poručili da zlo ne spava i da se ovakve ideologije moraju sasecati u korenu.
Predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a Maksim Bakrač podsetio je da se danas navršava 74 godine od kapitulacije Nemačke, te da je u Narodnooslobodilačkom ratu poginulo, umrlo u logorima ili u izgnanstvu više od sedam hiljada Subotičana.
- Procenjuje se da je svaki šesti Subotičanin životom platio slobodu. U slavu njihove žrtve dužni smo da se sećamo tog herojstva i da generacije koje dolaze uče na poukama tih žrtava – naglasio je Maksim Bakrač.
Jedan od retkih živih svedoka teških borbi koje su se vdile na ovim prostorima je 94-godišnji Draško Kapor, borac Sedme vojvođanske brigade - 51. divizije, učesnik Batinske mnogih i drugih bitaka.
- Čuveni komadant Milan Ješić Ibro je znao da nas čuva - seća se Draško Kapor. - Dve naše brigade su išle, jedna pravo a druga sa boka, a naša Sedma vojvođanska brigada išla je uz prugu koja vodi kroz Kneževe Vinograde, Beli Manastir i druga mesta. Bitka je trajala od 11. novembra i počela je po ovako tmurnom vremenu, da bi nas posle dočekalo sunce na Dunavu.
U Drugom svetskom ratu, koji se vodio na teritoriji 61 zemlje, život je izgubilo oko 55 miliona ljudi.