Pored kovida haraju i drugi virusi
Broj pozitivnih već mesec dana stagnira – na nedeljnom nivou otkriva se od 170 do 190 slučajeva od pregledanih 750 do 850 pacijenata. Ipak, većina građana koji se javljaju budu negativni, a iskustva lekara pokazuju da je jesen donela i one uobičajene infekcije – respiratorne, abdominalne, stomačne, kao i prehlade.
- U proteklih mesec imamo prilično isti broj pacijenata koji se javljaju na pregled, većina njih je negativna, oko 25-30 odsto se utvrde kovid pozitivnim. Pacijenti koji nam se javljaju, a nemaju kovid infekciju uglavnom imaju pojačani kašalj, urinarne infekcije, bolovi u grlu, curenje nosa, proliv i povraćanje - ističe dr Elizabeta Vrana, koordinatorka Kovid ambulante.
Kako su simtomi i klinička slika toliko slični da i sami lekari teško razlikuju kovid od nekih drugih virusa i prehlada, test je taj koji sa sigurnošću govori da li je reč o kovid, ili nekoj drugoj infekciji, objašnjava sagovornica TV Subotice. Savet je da se stariji i hronični pacijenti jave na pregled kako bi se sa sigurnošću postavila dijagnoza i kako bi u slučaju kovida dobili terapiju.
- Pacijenti koji imaju prehladu ili virus, trebalo bi nekoliko dana da miruju zato što je mirovanje najbolji lek za virusnu infekciju. Generalno savetujem da se odleži kući, osim za stariju populaciju i hronične bolesnike koji treba da dođu kod nas u Kovid ambulantu zato što još uvek dajemo terapiju za kovid infekciju, tzv. atnivirotike i po potrebi budu pod nadzorom lekara - dodaje dr Vrana
U Kovid ambulanti trenutno radi četiri tima što je dovoljno za ovaj obim posla. Radno vreme je od 7 do 20 časova, dok je najnovijom odlukom nedeljom skraćeno do 14 časova.