Postament deceniju bez biste Jovana Mikića Spartaka
Bista Jovana Mikića Spartaka koju je izradio akademik Sava Halugin ukradena je 2010. godine, a kako objašnjava Mikloš Nađ Olajoš, član Gradskog komiteta "Komunisti Srbije", i pored toga što je snimak prosleđen policiji, nikada nije pronađena, zbog čega je današnji performans polaganja venaca na ogoljeni postamen simboličan jer, kako kaže, ujedno predstavlja i poziv nadležnima da se bista vrati.
- Moramo odati priznanje Gradskoj upravi i Međuopštinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture koji su vrlo efikasno i brzo postavili biste Kizuru Ištvanu, Matku Vukoviću i Lazaru Nešiću na postamente ispred Vojvođanske banke, a koje su takođe bile ukradene. Zatim je postavljena i bista Ive Lole Ribara ispred istoimenog studentskog doma u Dudovoj šumi i u ponedeljak ćemo upititi molbu Gradskoj upravi, gradonačelniku i Međuopštinoskom zavodu da se bista Jovanu Mikuću što pre vrati - kaže Nađ Olajoš, dodajući da je u razgovoru sa autorom biste saznao da negativa nema, zbog čega je neophodno izlivanje potpuno nove biste. - Za ovu inicijativu imamo podršku školu i spremni smo da, ukoliko bude bilo potrebe, sakupljamo dobrovoljne priloge da se ovaj problem reši, jer je Spartak to zaslužio.
Ipak, kako ističe član Gradskog komiteta "Komunisti Srbije", ovo je samo jedan od problema koji zahteva dugoročno rešenje, zbog čega ih u narednom periodu očekuju teški zadaci.
- Ova škola, ali i sve obrazovne ustanove u gradu predstavljaju značajna mesta negovanja antifašizma, vaspitanja u duhu tolerancije i ravnopravnosti, bez obzira na veru, naciju i boju kože. Antifašizam moramo da negujemo svakog dana u svim porama života i zbog toga nas u narednom periodu očekuju zadaci u Subotici, ali i u celoj Srbiji, da jedna stručna komisija Ministartsva prosvete pregleda i uradi analizu knjiga iz istorije za 7. i 8. razred osnovne i 1. i 2. razred srednje škole, jer sadrže mnogo laži o Narodnooslobodilačkoj borbi. Takođe, imamo problem i sa nastavnicima, jer u jednoj srednjoj školi nastavnik istorije namerno izbegava da predaje o Narodnooslobodilačkoj borbi - ističe Nađ Olajoš. - U svim mesnim zajednicama imamo spomen ploče poginulih sa te teritorije i njih jako retko posećuju građani, a još ređe se organizuju manifestacije na značajne datume. Isto tako, mnogi smatraju da prilikom polaganja venaca mladi ne treba da budu tamo, jer je to ideološka stvar. Naglašavam da antifašizam nije ideološka posledica Jugoslavije, već je to civilizacijska tekovina.
U periodu od 12. aprila 1941. do 10. oktobra 1944. godine, u borbama protiv okupatorskih snaga, po zatvorima i koncentracionim logorima život je izgubilo 7.104 Subotičana svih nacionalnosti.