Potpisan Memorandum o zaštiti LGBT osoba

Memorandum o saradnji je prvi dokument kojim su se lokalni organi zaduženi za zaštitu prava građana obavezali na međusobno umrežavanje, praćenje i aktivno reagovanje na slučajeve diskriminacije LGBT osoba u Subotici. Među potpisnicima Memoranduma bili su predstavnici Centra za socijalni rad, Zaštitnik prava građana, predstavnici Višeg javnog tužilaštva, PU Subotica, Nacionalne službe za zapošljavanje, kao i predstavnici obrazovnih institucija.
- Mislim da su zastupljene sve relevantne institucije i organizacije, a posebno mi je drago što su tu i nevladine organizacije koje su kod nas u Subotici na neki način nažalost nedovoljno vidljive. Ovo su subjekti koji će ozbiljnim radom sprovesti ovaj Memorandum i oslanjamo se na ovo potpisivanje u zaštiti, prevenciji i sprovođenju informisanosti naših građana u okviru borbe protiv diskriminacije - kaže Zlatko Marosiuk, zaštitnik prava građana.
Formiranje sistema zaštite deo je projekta „Umreženi za poboljšanje položaja LGBT osoba u Srbiji“, koji realizuje organizacija „Labris“ iz Beograda.
- Ideja projekta je da u sedam gradova u Srbiji, u Subotici, Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Pančevu, Kragujevcu i Novom Pazaru, dođe do umrežavanja svih relevantih institucija i organizacija civilnog društva sa lokala koji su relevantni za temu diskriminacije i nasilja prema LGBT osobama, za sve vidove diskriminacije, govora mržnje i nasilja koje svakodnevno trpe ove osobe, jer su druge seksualne orjentacije i rodnog identiteta. Ovim osobama je ugrožena bezbednost, možemo reći da su svakodnevno evidentne predsrasude prema LGBT osobama i neophodno je da radimo na edukaciji dece i mladih, a zatim i profesionalaca i profesionalki, koji su zaposleni u ovim institucijama - kaže Lidija Đorđević iz organizacije „Labris“.
Da je LGBT zajednica u Subotici svakodnevno izložena diskriminaciji, potvrdila je i Jelena Dubovi, članica Udruženja „Stav+“, koja će biti koordinatorka Mreže za naš grad.
- Jako sam srećna što je došlo do potpisivanja Memoranduma i do formalnog osnivanja mreže. LGBT zajednica je svakodnevno izložena diskriminaciji i nasilju i to dovodi do nevidljivosti zajednice. Diskriminatorni sadržaj se nalazi čak i u udžbenicima, to su neki koraci do kojih moramo doći kako bi se nivo diskriminacije smanjio. Pre 37 godina je skinuta homoseksualnost sa liste bolesti, a neki ljudi se i danas u Srbiji pozivaju na to. Sve se to prevazilazi obrazovanjem, a prvi korak je osnivanje ove mreže - kaže Jelena Dubovi.
Građansko vaspitanje uči toleranciju na nešto što ne čini nikome zlo. To što se dvoje istopolnih osoba prče mene ne tangira ni malo. Mislim da si promašio poentu građanskog vaspitanja.