Pozorišta rastu, privreda pada
Novcem iz pokrajinskog budžeta, u Subotici se trenutno finansira izgradnja i adaptacija čak tri pozorišne zgrade, a istovremeno, zbog toga što nema dogovora među partijama u lokalnoj vlasti, nije ostvaren niti jedan privredni projekat koji je grad pokrenuo.
Subotica je trenutno verovatno najveće gradilište u oblasti pozorišne umetnosti: od maja 2007. godine počela je sveobuhvatna adaptacija i izgradnja Narodnog pozorišta koja bi, prema predračunu, trebalo da košta oko 32 miliona evra. Trenutno, nakon prve faze za koju je iz NIP-a izdvojeno 320 miliona dinara, traje druga faza koju finansira Pokrajinski fond za kapitalna ulaganja sa 200 miliona dinara, što je za trećinu manje od očekivane svote.
Fond za kapitalna ulaganja spreman je da do kraja godine izdvoji i dodatnih 29 miliona dinara kako bi se završila adaptacija Dečjeg pozorišta. U salu i opremu za dečju scenu do sada su iz NIP-a uložena 32 miliona dinara. Pokrajinski fond u potpunosti je preuzeo i obavezu finansiranja adaptacije zgrade za Art bioskop „Lifka", a gde će biti smešteno i pozorište na mađarskom jeziku „Deže Kostolanji", za šta je izdvojeno oko milion evra.
Ove paralelne adaptacije i izgradnje tri pozorišta u gradu rezultat su, može se reći, i činjenice da je Subotica decenijama bila uskraćena za temeljnu rekonstrukciju Dečjeg i Narodnog pozorišta, najstarijeg teatarskog zdanja u državi, koje je podignuto još 1854. godine. Međutim, velika izdvajanja Pokrajinskog fonda za kapitalna ulaganja u subotičku kulturu u potpunoj su opreci prema onom što se trenutno događa u privrednoj sferi. U Subotici je od početka godine više od 1.000 ljudi ostalo bez posla, prema informaciji Agencije za privredne registre u Subotici su u isto vreme ugašena 24 privredna društva, a 233 preduzetnika stavila su ključ u bravu.
Nije bolja sudbina ni preduzeća čije osnivanje je pokrenula lokalna samouprava, a koja je trebalo da budu finansirana iz pokrajinskog budžeta. Primera radi, iako su još pre godinu dana predstavnici republike, pokrajine i Subotice potpisali ugovor o osnivanju preduzeća „Park Palić", do danas se nije učinilo ništa na njegovom osnivanju, iako je ovo preduzeće najavljivano kao spasonosna formula za turizam na panonskom jezeru. Isti slučaj je i sa Industrijskim parkom, čije se osnivanje najavljuje godinama, a za koji je pre 2007. i odobren novac iz NIP-a, ali u praksi ništa nije ostvareno.
Jasmin Šečić, pomoćnik gradonačelnika, inače lider lokalnog odbora G 17, u izjavi lokalnim medijima je loše odnose u vladajućoj koaliciji označio kao glavnog krivce za zastoj u svim programima koji se tiču osnivanja novih preduzeća u oblasti infrastrukture i privrede. S druge strane, Ištvan Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara, smatra da su upravo koalicioni partneri DS i G17 krivi što se preduzeće ne osniva, a grad gubi desetine miliona dinara iz pokrajinskog i republičkog budžeta.