Pravo na zdravlje najugroženije u doba pandemije
Prošle su 73 godine otkako je po prvi prvi put u istoriji čovečanstva priznato pravo svih ljudi na „život, slobodu i sigurnost bez ikakvih razlika“. Ova prava proklamovana su kao univerzalna i ne zavise od nacionalne, ideološke, socijalne i kulturne pripadnosti. Kako ocenjuju zaštitu svojih prava u današnjici, ekipa TV Subotice pitala je građane, koji su bili saglasni da na tom polju svakako treba više da se radi u budućnosti.
- Nije nama ništa zaštićeno. Mnogo toga bi trebalo popraviti - kazao je jedan sugrađanin.
- Nismo uopše zaštićeni. Narod nije zadovljan ni sa čim - kratko je rekla jedna sugrađanka.
- Puno stvari bi trebalo popraviti, a mislim da mi previše reklamiramo da to kod nas sve štima. Ne štima to ništa kod nas što se tiče ljudskih prava - stav je još jednog sugrađanina.
Pandemija virusa kovid-19 stavila je pravo na zdravlje u fokus, te bi ga trebalo smatrati jednim od osnovnih prava bez kojeg se ne mogu ostvarivati ni brojna druga prava, jer je ono zaista u proteklom periodu bilo najugroženije, poručuje Erika Tot Salai, lokalna ombudsmanka.
- Nažalost i ove godine, 10. decembar obeležavamo u senci pandemije virusa kovid-19, čije širenje i posledice direktno utiču na ostvarivanje ljudskih prava i sloboda. U proteklom periodu se pokazalo da virus kovid-19 ne predstavlja samo globalno zdravstvenu krizu, već dalekosežno utiče na društvene i ekonomske tokove - objasnila je Tot Salai.
Ipak, Kancelariji lokalnog ombudsmana najviše žalbi tokom ove godine nije upućivano zbog zaštite osnovnih prava, već su se građani žalili na rad institucija, pre svega Centra za socijalni rad, a pritužbi je bilo i zbog poreza na imovinu.
- Građani su se vratili uobičajenim temama, dakle pandemija i mere za suzbijanje pandemije više nisu toliko predmet interesovanja građana, kao što je to bilo prošle godine. Najviše pritužbi smo imali na Centar za socijalni rad zbog ćutanja administracije, što znači da taj organ u zakonom utvrđenom roku nije rešio zahtev stranke. Mišljenja smo da Centar treba da pokaže više senzibiliteta za te građane - naglasila je Tot Salai.
Međunarodni dan ljudskih prava obeležava se od 10. decembra 1950. godine, na dan kada je dve godine ranije potpisana Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima Ujedinjenih nacija.