Predavanje "Subotica: ka ne tako konkretnoj utopiji" sutra u Gradskom muzeju
Predavanje se fokusira na praksu urbanističkog planiranja malih gradova u bivšoj Jugoslaviji, kako bi se ukazalo na nesrazmernost između ambicija planova i njihove realizacije. S obzirom na to da su mali gradovi planirani s istim ambicijama, ali manje resursa i stručnjaka nego glavni gradovi, planovi nikada nisu u potpunosti realizovani.
Male porodične kuće ruše se 1970-ih godina kako bi se napravio prostor za velike stambene blokove kolektivnog stanovanja, stvarajući konfliktnu situaciju između novog socijalističkog planiranja i istorijskog nasleđa. Ovo je priča o dolasku moderne u Suboticu i ukazuje na odnos dva moderna naselja, Prozivke i Radijalca, i nikad ostvarenu sponu između njih.
- Upoređivanjem, superimpozicijom i kolažiranjem analognih planova i digitalnih crteža iz različitih perioda, može se uočiti određena neusklađenost. Rezultat grafičke analize je nova mapa Prozivke, zasnovana na arhivskom materijalu i socijalističkim principima urbanističkog planiranja u to doba. Crtež je svojevrsna kritika i pokazuje paradoksalnu situaciju u kojoj su se manji gradovi našli pokušavajući da drže korak sa brzom modernizacijom države, imajući glavni grad kao primer (Novi Beograd) - navodi se u pozivu Gradskog muzeja Subotica.
Predavanje pokazuje kako je socijalistička arhitektura funkcionisala u malim gradovima i treba da da ideju o boljoj budućnosti, o implementaciji velikih urbanističkih planova u mala naselja, kao i da se bavi modernom arhitekturom Subotice koja još uvek nije našla svoje mesto u istoriji našeg grada.