Predlog strategije razvoja školskog sporta u APV
Pošto se sve manji broj dece bavi sportom u okviru škole glavni cilj nove strategije jeste da se što više učenika uključi u sportske aktivnosti uz jednake mogućnosti za sve, bez obzira na talenat. Treba uključiti 60% dece u jednoj školi a nastavni program bi bio labaviji dok bi nastavnici fizičkog vaspitanja dobijali i nadoknadu za dodatni rad. Jedan od ciljeva je i povratak razrednih takmičenja gde akcenat neće biti na rezultatu.
Nedeljko Đorđić, dir. škole „Đorđe Natošević“ Novi Sad: „Akcenat će biti na zdravstveno-preventivnoj ulozi sporta a ne na takmičarskoj. Previše se otišlo u takmičarsku ulogu gde je bitno da se osvajaju medalje. Akcenat je na tome da se uključe deca koja nisu darovita za sport i da sport postane način života dece.“
Radna grupa koja se bavi izradom ovog dokumenta podeljena je na tri segmenta – jedan se bavi pitanjem zdravlja, drugi se bavi takmičarskim delom sa namerom da sledećeg proleća posle 35 godina oživi Vojvođanska školska sportska olimpijada dok se treći deo odnosi na unapređenje samog predmeta fizičkog vaspitanja.
Marinika Čobanu, pokr. sek. za sport i omladinu: „Trudimo se da napravimo jednu pravu distinkciju između školskog i klupskog sporta, pošto se to ne retko meša. Mi smo se odlučili da se fokusiramo na reformu i unapređenje predmeta fizičkog vaspitanja. Škole su uglavnom iskomercijalizovale svoje sportske objekte, naročito sale za fizičko. Imamo beskrajno mnogo zahteva za sanacijom tih sala.“