Prednosti studiranja u Subotici - fakulteti sa dugom tradicijom, dobri uslovi smeštaja i ishrane
Studentarija na tzv. "Majmun placu" družila se, zbijala šale i prepričavala anegdote do kasno u noć. Veselu družinu činili su "lokalci", mladi iz drugih gradova, kao i oni koji su iz svih zemalja bivše Jugoslavije u Suboticu dolazili po znanje. Nekad bilo - sad se prepričava.
- Bio sam sudeonik tog vremena, sećam se da je u, kako smo ga mi zvali, starom domu u svakoj sobi bilo smešteno i po nekoliko "ilegalaca". Dom je tada spadao u 4. kategoriju smeštaja. Ovaj grad je bio pun studenata. Siguran sam da će se Subotica polako, ali sigurno vratiti na te staze - priča Ranko Čuljković, direktor subotičkog Studentskog centra - Iz godine u godinu u našim domovima je sve više studenata. Trenutno ih je 650. Do pre samo četiri godine popunjenost kapaciteta je iznosila 50 odsto, a danas nam je popunjeno 80 odsto kapaciteta - objašnjava Čuljković.
Znatno bolji uslovi za smeštaj, razlog su povratka sve većeg broja studenata u subotičke domove.
- Do pre nekoliko godina bili smo ustanova 2. i 3. kategorije smeštaja, a danas, zahvaljujući opsežnim radovima koje smo imali, spadamo u 1. kategoriju. To dovoljno govori o uslovima smeštaja, baš kao i najveća ocena koju su nam, kroz ankete, dodelili naši studenti sa kojima negujemo partnerske odnose - ponosno ističe Čuljković na Međunarodni dan studenata.
U domovima "Bosa Milićević" i "Ivo Lola Ribar" stanuju pretežno studenti iz okolnih gradova i opština. Postavlja se pitanje, da li je moguće privući mlade iz drugih krajeva zemlje da po diplomu Ekonomskog ili Građevinskog fakulteta, umesto u Novi Sad ili Beograd, dođu u Suboticu.
- Proteklih godina smo mnogo radili na tome da privučemo studente iz cele zemlje, kao i iz zemalja u okruženju. Na primer, u sklopu zajedničke akcije subotičkih fakulteta, Studentskog centra i Udruženja Hercegovaca, obišli smo Trebinje, Gacko, Bileću, Nevesinje i Mostar gde smo srednjoškolcima predstavili mogućnosti za studiranje u Subotici i bilo je efekta - navodi sagovornik.
Lakše dobijanje doma, blizina fakulteta i menze, niži troškovi života, te visokoškolske ustanove sa dugom tradicijom i ozbiljnim kadrom, samo su neke od prednosti koje Subotica pruža.
- Svi idu u Novi Sad, a ja sam baš želela da studiram ekonomiju u Subotici. Ovde je jeftinije. Ne trošim novac na gradski prevoz, jer mi je sve na dohvat ruke. Dom je mnogo lakše dobiti nego recimo u Novom Sadu. To mi je ključno, da rasteretim roditelje i sebi da olakšam. Nikada se nisam pokajala što sam se odlučila da studiram ovde - jasno poručuje Anja Alanov iz Sombora.
Aleksandra Trninić iz Banja Luke studentski život u Subotici opisuje kao veoma kvalitetan i sadržajan, a za Ekonomski fakultet kaže da je ispunio sva očekivanja, baš kao i dom "Bosa Milićević" u kom budući ekonomisti zajedno uče i druže se.
- U ovom domu smo mi sa ekonomije, što je ogromna prednost. Znamo da u većim gradovima u jednom domu žive studenti sa brojnih fakulteta, a mi ovde imamo privilegiju da smo svi smešteni u isti dom. Zajedno učimo, podstičemo jedni druge, a starije kolege pomažu mlađima. Upravo nas nekoliko sprema kolokvijum, a tu je kolega sa treće godine koji nam pomaže - priča nam Aleksandra - U Banja Luku idem svaki drugi mesec, poželim se svojih, ali tu su mi kolege i prijatelji sa kojima mi je lepo. Podstičemo jedni druge na učenje, ali se i zabavljamo i pravimo žurke.
Stigli smo konačno i do čuvenih žurki koje su neizostavni deo studentskog života, a svi oni koji su imali priliku da ga iskuse dobro se sećaju ovih druženja. Oni koji sada proživljavaju jedan od najlepših perioda života, i to baš u Subotici, tvrde da se u studenskom domu organizuju vrhunske zabave.
- U TV sali se okupljamo vikendom i pravimo filmsko veče ili žurke. Organizuju se i brojne humanitarne akcije. Znate, ovaj dom nam nudi širok spektar mogućnosti kako za učenje, tako i za razonodu - podvlači nam Aleksandra.
Iz razgovora sa studentima, koji su nas na Međunarodni dan studenata, ljubazno dočekali u svojim sobama zaključili smo da Subotica nudi sve uslove za kvalitetno studiranje. Svega ima, samo nedostaje još malo graje po hodnicima, ali i toga će u narednim godinama biti veruje Stefan Nestorov iz Zrenjanina.
- Svi prijatelji su otišli na studije u Beograd i Novi Sad, a ja sam se odlučio za Suboticu da bih mogao na miru da učim i da što pre završim fakultet i nisam se pokajao. Ovaj grad je odličan za studiranje, a to prepoznaje sve veći broj mladih, u poslednje dve godine je baš primetan veći broj studenata - završava Stefan.
Iako mnogo toga nudi, ono što Subotici nedostaje, kako bi mogla da bude konkurentna Novom Sadu i Beogradu, jeste nešto bogatija ponuda fakulteta slažu se sagovornici.