Predstava "Poslednje devojčice" 29. decembra u pozorištu "Kostolanji Deže"
Radosti posedovanja su se proširile u naše najdublje biološke i emocionalne sfere, poput materinstva, a upravo je to ono što je ženu oduvek određivalo i šta se od nje očekivalo. Žena se i danas ne smatra vrednom ako nije majka, pa je samim tim spremna na sve da bi se u toj ulozi ostvarila, što je idealno polazište za pretvaranje ove želje u robu. Po rečima reditelja Kokana Mladenovića, predstavlja postavlja neka od najvažnijih pitanja našeg života, a ono što mu je posebno bilo interesantno, jeste stavljanje ovog teksta u formu moderne scenske opere po muzici Irene Popović Dragović.
- Pozorište "Kostolanji Deže" je već dugo vremena moje omiljeno mesto za istraživanje pozorišta. Uostalom, ovaj teatar i postoji da bi se u njemu istraživale neke nove pozorišne forme, novi pozorišni jezik i uvek je sa ovim ljudima zadovoljstvo da se čovek igra pozorišta. Verujem da će ovog puta, taj rezultat našeg igranja pozorišta, biti jako pozorišno važan i jako zanimljiv publici za gledanje - kazao je Mladenović.
Tekst za predstavu je napisala Maja Pelević, koja je objasnila da je nastao upravo iz jednog razgovora sa Mladenovićem na početku pandemije virusa kovid-19, kada su sasvim slučajno naišli na vrlo potresan prizor iz klinike za veštačku oplodnju i surogat roditeljstvo u Ukrajini.
- To je bila slika beba u kolevkama koje se nalaze u toj klinici, a koje su nastale od surogat majki i koje treba da 'preuzmu' njihovi roditelji. Obraćao se direktor, koji je rekao da zbog lokdauna roditelji, koji su uglavnom bogati parovi iz Zapadne Evrope i Amerike, ne mogu da dođu po svoje bebe. Nije baš rekao robu, ali je na taj način tretirao tu decu i ta slika je nama bila polazište za pisanje ovog komada - objasnila je Pelević. - To da su deca roba, to nije ništa neuobičajeno u današnjem svetu u kome se čini da je sve postalo roba. Polazeći od toga da savremeni kapitalizam sve više uzima i koristi sve delove našeg života, naše emocije i ponašanja, nadzire nas i polako ni sami više ne znamo kako funkcionišemo u odnosu na to kako nas sistem oblikuje, to je bilo polazište za tretiranje svih nejednakosti na svetu, počev od prve nejedankosti koja je potekla i pre kapitalizma, a to je nejednakost među polovima.
Kako je dodala, kompletna eksploatacija koja se danas odvija na Zemlji, može se gledati kroz kompletnu eksploataciju žene i ženskog tela, te da se iz onoga kako danas vidimo uništavanje planete, jasno može videti da planetu nije uništila žena, već beli heteroseksualni muškarac.
- Ipak, ovaj komad ima srećan kraj, a to nije totalno istrebljenje muškaraca, već istrebljenje tog muškog principa na dominantne i submisivne, na one koji vladaju i one nad kojima se vlada, na eksploatisane i one koji eksploatišu. Ako želimo da govorimo o svetu jednakosti, moramo zapravo da govorimo o jednakosti i to treba da se dešava na svim poljima, a treba da krenemo od nas samih - kazala je Pelević.
Glumačku ekipu predstave čine David Buboš, Nikoleta Grgić, Gabor Mesaroš, Andrea Verebeš, Timea Filep i Boris Kučov, koji je rekao da publiku očekuje veoma zanimljiva predstava.
- Pored toga što se bavi veoma bitnim i dosta teškim temama, kao što su tretiranje dece kao robe, kapitalizam i jednakost među polovima, biće jako zanimljiva, šarena i uzbudljiva predstava, koju će sve vreme pratiti muzika i nadamo se da će publika u njoj uživati - rekao je Kučov.
Prva repriza predstave "Poslednje devojčice" biće na repertoaru pozorišta "Kostolanji Deže" 16. januara, takođe od 19.30 časova.