Predstavljena knjiga Emira Kusturice „Vidiš li da ne vidim“
Reč je o trećoj knjizi našeg proslavljenog reditelja, o kojoj autor iskreno kaže „da je pametnija od njega“ jer govori o iskustvu a ne bazira se na „ajfon“ svetu.
- „Vidiš li da ne vidim” je jedna fraza iz sarajevskog bioskopa kad je jedan čovek seo iza mene pošto je pretpostavio da mi je glava velika i rekao: „Makni se, vidiš li da ne vidim”. Razgovor je bio vrlo zanimljiv: „Kako ja da vidim da ti ne vidiš? Možeš da kažeš da mi je velika glava” i tako dalje. Međutim, kad sam se setio te fraze, onda sam je preveo na jezik savremenog čoveka koji zapravo vidi da ne vidi, sve što mu se radi o glavi iako je blizu ne može da artikuliše – objasnio je Kusturica. - Što se knjige tiče, ona ima tri linije. Jedna je putopisna, to je put u Štokholm na dodelu Nobelove nagrade gde se dešavaju dramatični obrti. Nobelov laureat biva gotovo ucenjen s jedne strane Nobelovog komiteta. Međutim, kao što film nalaže, a literatura može da bude deo tog filma, on je dobio Nobelovu nagradu hodajući po svim žicama u čitavom svetu, jedino nije uspeo da pređe Drinu koju je vrlo teško i preplivati i vrlo teško je preživeti. Uz taj hod po žici, treći deo su izmišljeni dokumenti koji se odvijaju u Srbiji. To se sve stapa i preseca taj putopis. Mislim da je knjiga zanimljiva jer se formalno i strukturno razlikuje od mnogih knjiga koje se danas pišu.
Na ovaj način, autor je dao podršku Peteru Handkeu, koji je i glavni junak nove knjige a koji drži savremenom svetu duhovitu lekciju o plemenitom savršenstvu umetnosti i moralnosti, i to kroz parabolu hodanja po žici iznad sudbinske reke Drine koja spaja i razdvaja sve osim autentičnosti i čovečnosti.
- Kako je demokratija uzimala maha on je bio sve više zaboravljan, čak su i neki mediji pisali o njemu da ih podseća na smutna vremena, bombardovanje i nevolje. On je Nobelovu nagradu dobio jer je bio hrabar, na našem slučaju je to pokazao a njegova hrabrost i saosećanje za naše nevolje se mere tom nagradom – poručio je Kusturica.
O delu su govorili i književni kritičar Slađana Ilić i književnik Želidrag Nikčević.