Predstavljene vrste i metode pranja novca i finansiranja terorizma
Kako bi se unapredila operativna znanja iz oblasti pranja novca i finansiranja terorizma, Regionalna privredna komora je u saradnji sa Ministarstvom finansija, Upravom za sprečavanje pranja novca, a uz podršku projekta "EU podrška sprečavanju pranja novca u Srbiji", organizovala ovo savetovanje za predstavnike finansijskog i nefinansijskog sektora, pri čemu je posebna pažnja bila posvećena tipologijama za krivična dela visokog stepena pretnje za pranje novca, sektorskim tipologijama pranja novca i tipologijama finansiranja terorizma.
Prema rečima jednog od učesnika radionice, Radivoja Belančića iz brokerske kuće "SBD broker", pranje novca i finasiranje terorizma su vrlo aktuelne teme u finansijskoj, ekonomskoj, pravnoj i drugim oblastima, a dodatno zabrinjava to što su zastupljene i u svim privrednim i vanprivrednim delatnostima.
- Tema je od izuzetnog značaja, zato što nam pomaže da shvatimo da je to slučaj kada se novac iz ilegalnih izvora uvodi u legalne tokove, a to se radi na mnogo načina i sve je teže ući u njihov trag, naročito ako nemate dovoljno kvalitetnih informacija i informatičkog znanja - objašnjava Belančić, dodajući da je građevinarstvo jedna od delatnosti koja je, kako je rekao, vrlo zahvalna za pranje novca. - Mislim da će ova tema biti sve bitnija u budućnosti, jer se cela priča više ne odnosi samo na klasičan način finansiranja i klasične finansijske tokove. Tu dolazi u obzir i razvoj raznih virtuelnih valuta, pre svega bitkoina, kojima je zaista veoma teško ući u trag o poreklu i daljem toku, što je veliki problem.
Učesnici tročasovne radionice bili su u prilici da se posavetuju sa predstavnicima Uprave za sprečavanje pranja novca, Komisije za hartije od vrednosti i Republičkog javnog tužilaštva, te da dobiju korisne smernice i odgovore na pitanja kako da prepoznaju slučajeve pranja novca i finansiranja terorizma u praksi.