Predstavljeni rezultati ovogodišnje akcije "Selu u pohode"
Na preventivne preglede i ove godine dolazili su uglavnom stariji sugrađani, a blizu 59 odsto pregledanih bili su stariji od 65 godina. Zaposleni Zavoda za javno zdravlje pregledali su 437 osoba, od kojih je 75 odsto iz ženske populacije. Merenjem visine i težine, te određivanjem indeksa telesne mase utvrđeno je da preko 70 odsto odraslih osoba, oba pola, ima prekomernu telesnu masu ili višak kilograma.
- Veći broj muškaraca nego žena ima normalnu uhranjenost. Veći procent muškaraca tj. 40 odsto nego žena 34 odsto ima indeks telesne mase u kategoriji predgojaznosti od 25 do 30 kg/m2. U kategoriji gojaznosti je više žena, 38 odsto prema 28 odsto. Da su žene ipak gojaznije pokazuje i prosečna vrednost BMI koja je viša kod žena 28,6 kg/m2 nego kod muškaraca, kod kojih je 27,7 kg/m2 - iznela je podatke načelnica Centra za promociju zdravlja u Zavodu za javno zdravlje, dr Nada Kosić Bibić i naglasila da su lekari posle izvršenih merenja građanima davali savete o važnosti promena načina ishrane i usvajanja zdravih stilova života.
Lekari i medicinske sestre Preventivnog centra Doma zdravlja, građanima su merili vrednost krvnog pritiska, šećera i holesterola u krvi, a u nekim mesnim zajednicama rađen je i FOB test, kao i palpatorni pregled dojki. Vrednosti krvnog pritiska veće od 140/90 izmerene su kod 24 odsto pregledane populacije, dok su ekstremno visoke vrednosti izmerene kod 2 odsto pregledanih.
- Vrednosti šećera veće od 7 izmerene su kod 5,2 odsto pregledanih, dok su granične vrednosti zabeležene kod 15 odsto građana. Visoke vrednosti holesterola izmerene su kod 222 osobe, 176 žena i 46 muškaraca. FOB test je podeljen u Tavankutu kod populacije starosti od 50 do 74 godine, testirano je 25 osoba, svi testovi su očitani i jedan je pozitivan. Kod pregleda dojki nismo imali pozitivnih nalaza, koje je trebalo dalje upućivati - rekla je dr Verica Dronjak, načelnica Preventivnog centra Doma zdravlja.
Volonteri Crvenog krsta pružali su pomoć prilikom određivanja indeksa telesne mase građanima, u saradnji sa mesim zajednicma uručivali su pakete hrane i higijene za najugroženije sugrađane, dok su vršnjački edukatori organizovali radionice za decu.
- Za ta tri dela akcije “Selu u pohode” bilo je angažovano 48 naših volontera, koji su poklonili 288 sati za dobrobit društva i organizacije ove akcije - istakao je Zoran Milovanović iz Gradske organizacije “Crveni krst”.
Edukaciju za najmlađe sprovodili su i zaposleni Zavoda za javno zdravlje, koji su u školi u Starom Žedniku održali dve radionice na temu pravilne ishrane, dok su u vrtiću u Malom Radanovcu realizovali dve radionice na temu higijene.
Organizatori su najavili da će nastaviti sa sprovođenjem ove akcije i tokom 2019. godine i istakli da je neophodan veći odziv mlađe populacije.