Pregovori oko Fidelinke tek posle Uskrsa
Zid ćutanja, međutim, na koji ovih dana u fabrici nailaze mediji, pokušavajući dobiti zvanične informacije, ostavlja prostor za nagađanje i neizvesnost.
Priče i govorkanja
To je pokrenulo nezvanične priče i govorkanja o tome jesu li prodate sve zalihe i ispražnjene rezerve žita; šta je finansirano od podignutih kredita; je li pšenica otišla preko granice ili je prodata mlinovima u Srbiji... a nisu isključena ni nagađanja da će "Fidelinka", možda, dobiti novog većinskog vlasnika.
Tim pričama idu u prilog i izjave nekoliko direktora banaka kojima je "Fidelinka" najveći dužnik, a koji nisu želeli da im pominjemo imena. Oni su, naime, rekli da se vlasnici nisu pojavili na pregovorima o ukidanju blokade i dalje otplate duga, koji su u propali 6. aprila. Pregovori će, kako navode, biti tek posle uskršnjih praznika.
- Blokadu sada opravdavaju i banke, koje već 20 godina kreditiraju "Fidelinku". Kad one ne znaju šta će se dalje događati, kako da znaju oni koji tek godinu dana rade s "Fidelinkom" - kaže jedan od bankara i ističe da je svaki scenario moguć, jer vlasnici "Fidelinke" ćute.
Sada, kako napominje, svaka banka štiti svoj ineteres, pa je teško govoriti o ukidanju blokade i mogućem dogovoru. Zastrašujuće deluje i nezainteresovanost vlasnika da se postigne dogovor o reprogramiranja duga.
Nema, međutim, inicijative za reprogramiranje duga ni od države, pa se bankari okreću svom interesu.
- Kad ne brinu vlasnici, što bi banke brinule? - kažu bankari, mada imaju u vidu da je reč o strateškoj fabrici za Suboticu i Srbiju.
Šezdesetogodišnje poverenje
Subotičani su počeli da strahuju za svoj hleb nakon što je objavljena vest da je "Fidelinka" blokirana. Iako vekne mogu nabaviti u drugim, privatnim pekarama, polovina građana najradije kupuje hleb iz pogona "Fidelinke", koja im šest decenija uliva poverenje kao jedan od najvećih kombinata u Srbiji.
Nekontrolisano uvećanje blokade
Odgovori na sva pitanja o sudbini fabrike sigurno postoje, ali ih zasad niko glasno ne izgovara. Do rukovodstva fabrike teško je doći, a do trojice većinskih vlasnika iz Makedonije, BiH i Slovenije - još teže. Među manjinskim vlasnicima jesu i neki fondovi i fizička lica, ali oni nemaju znatnijeg uticaja.
Finansijski stručnjaci već ocenjuju da je "Fidelinka" trenutno u vakuumu i da već diše na slamku.
- Kompanija "Fidelinka" a. d. podleže svim domaćim zakonima, među kojima su i oni poreski, bez obzira na to što četiri najveća akcionara - "Mowbray sistem", registrovan u inostranstvu, "Mineco", "Alysun marketing" i Unikredit banka Austrije - nisu domaće firme. Oni imaju oko 67 odsto kapitala fabrike, a ukupan broj akcionara jeste oko 1.300. Firme većinskih vlasnika nisu registrovane u Srbiji, pa podležu zakonima zemalja gde su registrovane. Blokada nekontrolisano raste jer su joj se, nakon više banaka, pridružili i ostali poverioci. Banke su imale razloga za blokadu, jer kad se klijent ne ponaša tržišno, moraju zaštiti kapital - kaže Radivoj Belančić iz brokerske kuće SBD Broker.
Drugačijeg je mišljenja Branko Lavrenčič, direktor "Pekare Fidelinka" i pomoćnik generalnog direktora, koji kaže da su potraživanja kompanije veća od dugovanja i da bi naplata pomogla ukidanju blokade, za koju garantuje upravo "Pekara Fidelinka", jedna od devet firmi u okviru te firme.
Nade i strahovanja
U sindikatu fabrike, koji štiti interes 650 zaposlenih, veruju da će se blokada ubrzo ukinuti, a kako kaže Vesna Kokotović, predsednica sindikata, nadaju se da će martovska plata stići do kraja aprila.
U probleme te fabrike zasad se ne meša ni sindikat.
- Dok nema problema s radnicima, naš sindikat ne reaguje - kaže Stevan Huđi, potpredsednik subotičkog Samostalnog sindikata.
Neki od radnika koji su više upućeni u rad fabrike tvrde, međutim, da se plaše otpuštanja čak i ako dobiju novog vlasnika.
- To sve se i radi da ponovo prodaju fabriku. Lepo je videti nove mašine u pogonu, ali sad nas je strah da ćemo ih mi otplaćivati, a da će sve opravdavati svetskom krizom - kažu radnici, koji u strahu za radna mesta odbijaju da kažu imena.
Pare za investicije troše na život
Ljubiša Jovanović, direktor AIK banke u Nišu, koja dve decenije posluje s "Fidelinkom", izjavio je da preduzeća u blokadi teško mogu dobiti kredite za likvidnost jer nemaju garancije da će ih vratiti.
- Ako već imaju zajmove koje ne mogu vraćati, banka pokreće sve instrumente obezbeđenja - kaže Jovanović.