Preko 1000 prigovora na medicinsko osoblje
Subotičani su na vrata savetnika za zaštitu prava pacijenata zakucali preko 1000 puta u 2018. godini. Većinom su podnošeni usmeni prigovori koji su se odnosili na problem ostvarivanja osnovnih prava zdravstvene zaštite, neljubaznost medicinskog osoblja na šalterima, kao i na nejavljanje na telefon prilikom pokušaja zakazivanja kod svog izabranog lekara.
- Pacijenti koji su dolazili kod mene u kancelariju, u više od 50 odsto slučajeva uspeli smo da odmah rešimo probleme, dobili su savete i uputstva kako dalje da rade, te su odlazili odavde a da nisu podneli ni usmeni, niti pismeni prigovor - kaže Branislav Vitasović, savetnik za zaštitu prava pacijenata.
Bilo je i oko 40 pisanih prigovora, koji se rešavaju roku od pet do osam dana.
- U pitanju je upravni postupak, u koji se ulazi i koji traje od pet do osam dana, pri čemu je moja obaveza da napišem izveštaj ustanovi na koju se pacijenti žale, kao i samim pacijentima, odnosno da li je njihov prigovor osnovan ili neosnovan - objašnjava Vitasović.
U prvoj polovini prošle godine bilo je mnogo prigovora na rad Dispanzera za žene, zbog nemogućnosti zakazivanja termina.
- Čak sam i lično odlazio u kontrolu, situacija se u međuvremenu popravljala, mada se ovaj mesec ponovo pojavljuju usmeni prigovori na rad Dispanzera za žene - ističe zaštitnik pacijenata.
Na termin za pregled se najduže čeka kod neurologa, oftalmologa, ortopeda, urologa, pulmologa, pedijatra i kod interniste.
- Prva polovina prošle godine je dobro funkcionisala, dok se u drugoj pojavio veći broj prigovora, a ove godine, do sada, dobili smo već pet do šest prigovora na rad oftalmološke službe, te se nadam da će se situacija popraviti - poručuje Vitasović.
Savetnik za zaštitu prava pacijenata radi već šest godina, a građani pomoć mogu da potraže u kancelariji broj 238 na drugom spratu Gradske kuće i na telefon 024/626-882.