Prevencija bubrežnih bolesti postoji! Osam zlatnih pravila za zdravlje bubrega!
Prevencija bolesti bubrega postoji, jasno podvlače lekari i navode osam zlatnih pravila za smanjenje rizika za razvoj ovih bolesti.
- Budite fizički aktivni, redovno kontrolišite nivo šećera u krvi, kontrolišite krvni pritisak, hranite se pravilno i održavajte normalnu telesnu težinu, uzimajte dovoljne količine tečnosti, živite bez duvana i duvanskog dima, ne uzimajte lekove koje lekar nije prepisao jer oni mogu oštetiti vaše bubrege, redovno se kontrolišite ukoliko imate jedan ili više faktora rizika i ukoliko ima oboljevanja od bolesti burbega u vašoj porodici - ističe dr Zorica Dragaš, iz Centra za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravlje.
Uz poštovanje ovih osam zlatnih pravila i uz redovne posete lekaru jednom godišnje, moguće je značajno smanjiti verovatnoću za nastanak i dalji razvoj bolesti bibrega.
- Samoposmatranje, samokontrola i preventivni pregledi najčešće omoguće rano otkrivanje mnogih, pa i bubrežnih bolesti, a to je jedan od najvažnijih preduslova za uspešno lečenje i sprečavanje razvoja hroničnog toka koji može da dovede do trajnog gubitka bubrežne funkcije. Posle toga postoji potreba za doživotnom dijalizom ili transplantacijom bubrega - priča dr Dragaš - Osobe kod kojih su ove bolesti otkrivene, posebno u odmakloj fazi, suočavaju se različitim izazovima poput smanjene sposobnosti da učestvuju u svakodnevnim aktivnostima, a istovremeno se suočavaju i sa brojnim pratećim posledicama ovih bolesti, kao što je pojava umora, bola, depresija, kognitivna oštećenja, problemi sa varenjem, spavanjem i drugo. Ljudi koji žive sa bolestima bubrega pre svega žele da najviše i najduže što mogu održe normalnost u svakodnevnom funkcionisanju i osećaj kontrole nad svojim zdravljem i životom.
Lekari ističu značaj saveza i udruženja bubrežnih invalida u borbi protiv ovih bolesti i posećaju da i u našem gradu funkcioniše Udruženje bubrežnih invladila koje pruža podršku obolelima.