Prevencija bubrežnih bolesti postoji, redovne godišnje kontrole obaveza zdravih ljudi
Na dijalizu u Opštu bolnicu ide 43 pacijenta, a iz pokrajinskog Saveza bubrežnih invalida ukazuju na težinu bubrežnih bolesti i posledice koje bubrežna insuficijencija nosi. Dijaliza je doživotna jer bubrežni bolesnici uglavnom ne dočekaju transplantaciju. Prošle godine obavljene su samo dve, dok bubreg čeka čak 800 ljudi.
- Na dijalizi sam 17 godina, a borba traje od prvog dana kada saznate da više nema nade da će se vaša bubežna funkcija vratiti u normalu. Kada krenete na dijalizu, brojne druge bolesti vam "vise nad glavom". Uz dijalizu, krenuli su i koštani i mišićni problemi, potom problemi sa štitnom i paraštitnom žlezdom, kao i srčani problemi, a prošle godine amputirane su mi i obe noge - priča Zoran Mišković iz Saveza bubrežnih invalida Vojvodine.
Uklanjanem faktora rizika moguće je u značajnoj meri smanjiti verovatnoću za nastanak i dalji razvoj bubrežnih bolesti. Prevencija postoji, a redovne godišnje kontrole kod izabranog lekara i preventivni pregledi u skladu sa polom i godinama starosti za zdrave ljude treba da predstavlja obavezu, poručuju lekari.
- Stalno ukazujemo na osam zlatnih pravila za smanjenje rizika za razvoj bubrežnih bolesti. Kroz ova pravila ukazuje se na značaj fizičke ektivnosti, redovne kontrole šećera i krvnog pritiska, potom na značaj pravilne ishrane i održavanja normalne telesne težine, unosa dovoljne količine tečnosti, te eliminacije duvana i duvanskog dima. Važno je da ukažemo građanima da ne uzimaju lekove koje nije ispisao lekar, da se redovno kontrolišu ukoliko imaju jedan ili više faktora rizika i ukoliko ima oboljevanja od bubrežnih bolesti u porodici - kaže dr Zorica Dragaš iz Centra za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravlje.
Samokontrola, samoposmatranje i preventivni pregledi najčešće omoguće rano otkrivanje bubrežne bolesti, a to je jedan od najvažnijih preduslova za uspešno lečenje i sprečavanje razvoja hroničnog toka koji može da dovede do trajnog gubitka bubrežne funkcije, nakon čega postoji doživotna potreba za dijalizom ili transplantacijom bubrega. Kada je u pitanju transplantacija ovog organa, prošle godine u državi su obavljene samo dve, dok na bubreg čeka čak 800 ljudi.