Prevencija ključna u sprečavanju razvoja šećerne bolesti tipa 2
Dijabetes melitus ili šećerna bolest je kompleksno oboljenje sa poremećajem metabolizma ugljenih hidrata, masti i belančevina, najpoznatije po stalno povišenim vrednostima šećera (glukoze) u krvi. Kako objašnjava dr Zorica Dragaš, specijalista socijalne medicine u Zavodu za javno zdravlje Subotica, bolest je po svom toku hronična i progresivna, kao i komplikacije koje se mogu, u velikom broju slučajeva, sprečiti ili usporiti dobrom kontrolom bolesti, zbog čega je veoma važna saradnja obolelog sa lekarom.
- Razvijena bolest stvara komplikacije u tkivima i organima obolelog, a ne sme da se zanemari ni sva složenost zdravstvenih i socijalnih posledica, ukoliko se one dogode. Tip 2 bolesti često nastaje postepeno, neprimetno i, nažalost, oko 30 odsto bolesnika u trenutku postavljanja dijagnoze već ima razvijenu neku od hroničnih komplikacija - objašnjava dr Dragaš.
Šećerna bolest je povezana sa genetskim nasleđem, ali je i pored toga moguće sprečiti razvoj bolesti tipa 2 uz primarnu prevenciju. Pravilna ishrana, individualno dozirana svakodnevna fizička aktivnost, održavanje normalne telesne uhranjenosti, kontrola stresa i dovoljno noćnog sna, preduslovi za sprečavanje razvoja ove bolesti tvrdi dr Dragaš, kao i život bez duvanskog dima i zloupotrebe alkohola, uz poznavanje istorije oboljevanja u porodici.
- Isto tako, moguće je sprečiti ili odložiti nastanak brojnih komplikacija koje značajno narušavaju kvalitet života obolelog, poput oštećenja vida, poremećaja funkcije bubrega, oštećenja krvnih sudova i perifernih nerava. Dakle, na isti način se sprovodi sprečavanje razvoja komplikacija, odnosno sekundarna prevencija, a prema potrebi se uključuje i uredna primena određene terapije u obliku tableta ili insulina - ističe naša sagovornica.
Procenjuje se da u svetu preko 150 miliona ljudi boluje od šećerne bolesti, a u Srbiji oko 600 hiljada stanovnika.