Prezentacija kineske kulture kroz kaligrafiju i rezbarenje kineskih pečata
Kaligrafija je umetnost lepog pisanja koja vodi poreklo iz Kine. Procenjuje se da je kaligrafija nastala oko 4000 godina pre nove ere. Najstariji oblici kaligrafije u drevnoj Kini nastali su rezbarenjem znakova u ovnove rogove ili kornjačine oklope.
Procenjuje se da su Kinezi izmedju 11. i 14. veka pre nove ere počeli da koriste četkicu za pisanje znakova na tvrdim površinama. Najstariji kineski kaligrafski karakteri koji su do danas očuvani, upisani su u metalne ploče oko 200. godina pre nove ere. Oko 220. godine car Qin Shi Huang je napravio listu od 3300 kineskih karaktera od kojih je nastalo kinesko pismo koje mi danas znamo. Samo mali broj onih koji su pisani na papiru su sačuvani, a većina sačuvanih znakova su upisani u metalnim pločama.
Kaligrafija je u Kini pokrenula razne druge oblike umetnosti kao što su slikanje i rezbarenje kineskih pečata. U okviru prezentacije, posetioci će i sami dobiti priliku da se oprobaju u ovim vidovima tradicionalne kineske umetnosti.
Prezentacija će se održati u petak, 2. novembra, u svečanoj sali na trećem spratu glavne zgrade Ekonomskog fakulteta u Subotici (Segedinski put 9-11), sa početkom u 17h.