Privatna praksa i zdravstveni turizam
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, prof. dr Berislav Vekić pokušao je da ukaže na važnost donošenja regulative, koja bi omogućila veće uključivanje privatnog sektora u zdravstveni sistem na teret Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
„Iako kroz Zakon o zdravstvenoj zaštiti i Zakon o zdravstvenom osiguranju imamo neke preduslove za to, mislim da bi novom regulativom trebalo jasnije da definišemo ulogu privatne prakse. Neki preduslovi već postoje, kao što je odredba da svi koji ne mogu u roku od 30 dana da obave specijalistički pregled, kod svog lekara mogu dobiti potvrdu da je taj pregled nemoguće sprovesti, te automatski dobijaju mogućnost da idu kod privatnog lekara. Nakon završenog pregleda, uz fiskalni račun, mogu da refundiraju troškove preko RFZO“ - ističe prof. Vekić. On je podsetio da su najduže liste čekanja u državnim zdravstvenim ustanovama za određene dijagnostičke procedure, poput snimanja magnetnom rezonancom, skenerom, kao i za radioterapiju.
Drugi deo konferencije je bio posvećen zdravstvenom turizmu. Predsednik Regionalne lekarske komore Vojvodine, dr Tomislav Stantić, je ukazao na veliku šansu za razvoj zdravstvenog turizma i izrazio žaljenje što Palić, iako ima 100-godišnju tradiciju banjskog lečenja, nije razvijen u tom pogledu.
„Srbija i Vojvodina su veoma konkurentni na zdravstvenom tržištu regiona i šire, jer imaju kvalitetnu radnu snagu i niske cene, ali to je do sada, nažalost, koristio samo sektor stomatologije. Mnogo zubara ima pacijente iz inostranstva, ali ni to, na neki način, nije organizovano i potpomognuto od strane države. U drugim granama medicine, postoje samo sporadični slučajevi dolaska pacijenata iz inostranstva na određene intervencije i oporavak nakon operacija. Mi sa druge strane imamo ogroman neiskorišćen kapital u vidu 30-tak lečilišta, koje bi trebalo renovirati“, ističe dr Stantić.
On je ukazao na potencijal pojedinih oblasti hirurgije i ostalih grana medicine, kao i preventivnog i postoperativnog banjskog lečenja, za razvoj zdravstvenog turizma.
Učesnici su se složili da je cilj konferencije bio da se uputi apel za kvalitetniji dogovor, koji bi omogućio da zdravstveni turizam postane značajnija karika razvoja zdravstva u Srbiji. Istakli su da je za to potreban jači stimulans od strane države, jer individualni napori na tom polju, nisu dovoljni.