Privode se kraju radovi na crkvi Svetog Vaznesenja Gospodnjeg
Crkva Svetog Vaznesenja Gospodnjeg sagrađena je 1723. godine, što je čini najstarijim sakralnim objektom u Subotici. Kroz svoju dugu istoriju, hram je imao nekoliko manjih obnova, a prva velika dogodila se između 1909. i 1910. godine, kada objekat proširen, a toranj pomeren za metar, čime je hram poprimio današnji oblik. Gotovo 100 godina kasnije, započeta je tekuća generalna obnova, koja se radila fazno, kako bi se crkvi vratio stari sjaj.
- Prvo što se radilo jeste toranj, potom je krov na tornju zamenjen bakrom, postavljen je novi krst i urađena je zapadna fasada hrama. Nešto kasnije usledila je obnova krova na hramu, te istočne i južne fasade. U maju prošle godine, radovi su spolja, prešli u unutrašnjost objekta, kada se započelo sa restauracijom enterijera i mobilijara hrama. Ti radovi su završeni, a ostalo nam je još da se urade tronovi, za koje očekujemo da će biti gotovi u septembru, i deo koji se trenutno radi, a to su bivša palionica sveća i sam ulaz u crkvu, što bi trebalo da bude gotovo u narednih desetak dana - kaže sveštenik Miodrag Šipka.
Najznačajniji razlog zbog kojeg je crkvi bila neophodna sanacija jeste trošan krov, koji je prokišnjavao na više mesta, zbog čega su se u unutrašnjosti objekta pojavila brojna oštećenja i vlaga.
- Pojava kapilarne vlage uslovila je da smo stasidije, na kojima vernici sede ili stoje, morali da skinemo i obijemo zid sve do visine od dva metra. Potom je vršeno injektiranje, odnosno presek kapilarne vlage, ponovno malterisanje, dok su za to vreme sve stasidije obnovljene, a nakon završetka radova i vraćene na mesto. Tokom izvođenja radova, u arhivi Crkvene opštine pronašli smo originalne mustre po kojima su rađeni motivi u unutrašnjosti, na osnovu kojih smo uspeli da ih dovedemo u prvobitno stanje. Zanimljivo je da su sami radovi pokazali, da su u toku dugog niza godina paljenja sveća u hramu, zidovi posiveli od čađi, te je samo čišćenje enterijera pokazalo koliko je hram obilovao bogatstvom boja - objasnio je naš sagovornik, dodajući da radovi nisu remetili redovan tok bogosluženja.
Kako bi 300. godišnjicu dočekala u potpunosti obnovljena, Crkvena opština planira da u naredne tri godine sakupi sredstva i za sanaciju ikonostasa, koji već 100 godina krasi unutrašnjost crkve.
- Originalni ikonostas hrama je iz 1768. godine, ali je tokom prve veće obnove prenet u hram Svetog velikomučenika Dimitrija, a ovde je postavljen novi, koji se i danas nalazi u hramu. Međutim, pod velom vremena izvesno je da je i on pretrpeo određena oštećenja, te je plan da se u narednim godinama sakupe sredstava za njegovu sanaciju. U pitanju je veoma zahtevan posao, jer obnova zahteva čišćenje, osvežavanje boja i precizno izvođenje radova, koji su u materijalnom smislu dosta skupi, ali bi bilo lepo kada bismo i u tome uspeli - zaključuje sveštenik Šipka.
Projekat za sanaciju i restauraciju crkve Svetog Vaznesenja Gospodnjeg radio je Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture Subotica, a sama obnova finansirala se iz sredstava Crkvene opštine i uz pomoć vernika.