Problem proširenih vena ima čak 40 odsto naše populacije
Kada je neophodna operacija, ona se vrši hiruškim putem ili nekom od najnovijih endovaskularnih metoda - bez reza, gde spada upotreba lasera. Laserska operacija proširenih vena je minimalno invazivna metoda, koja se već godinama s uspehom izvodi u Poliklinici „Kuća zdravlja“.
Pored velikog uticaja genetike, proširenju vena i venskoj insuficijenciji donjih ekstremiteta, u velikoj meri doprinose i drugi faktori, poput dugog stajanja, raznih infekcija, stresa, trudnoće... Lociranje problematičnog područja, odnosno kritične vene, danas se može vrlo jednostavno izvršiti, putem brzog ultrazvučnog pregleda.
- Postoje razni načini dijagnostike, ali je u poslednjih nekoliko godina to sve pojednostavljeno, na taj način, da se preko ultrazvuka vrlo egzaktno može napraviti neki maping vena donjih ekstremiteta i gde se izuzetno precizno može videti njihova morfologija, anatomija i funkcionalnost. Tako da je jednim izuzetno jednostavnim, jeftinim i neinvazivnim preglednom moguće postaviti pravilnu dijagnozu, na osnovu koje se može i odrediti vrsta terapije, kaže dr sci med Živojin Jonjev, kardiohirurg.
Kod lakših slučajeva, započinje se sa konzervativnim lečenjem, odgovarajućim kremama, pastama, elastičnim čarapama, dok je za uznapredovale slučajeve jedina opcija - operacija. Za razliku od konvencionalne hiruške intervencije, već petnaest godina zastupljena je minimalno invanzivna metoda lečenja proširenih vena na tri načina: radiofrekventnom ablacijom, vodenom parom ili laserskim zracima. U našem gradu, u Poliklinici „Kuća zdravlja“, endovenozni laserski tretman izvodi se poslednjih sedam godina.
- Mi ovde u „Kući zdravlja“, već više godina u nazad sa vrlo velikim uspehom, primenjujemo lasersko lečenje proširenih vena koje se bazira na korišćenju laserske tehnologije/energije, gde se putem laserskih katetera koji emituju laserski zrak tačno i precizno dolazi do mesta koje je obolelo. Laserskom energijom se praktično uništava oboleli krvni sud a njegovi fragmenti koji posle zaostanu, organizam sam degradira - uništava. Ovo je tehnologija koja je najsavremenija, zastupljena u najvećem delu zemalja Zapadne evrope i Amerike, tako da je u jednom kratkom vremenskom periodu postala i „zlatni standard, kaže kaže dr Jonjev.
Prednosti ove tehnologije u odnosu na klasičnu su višestruke, osim što je minimalno invanzivna te je pacijent neposredno posle obavljanja intervencije u mogućnosti da ode kući i nastavi sa svakodnevnim aktivnostima, radi se u ambulantnim uslovima, što znači lokalna anestezija praćena ultrazvučnom kontrolom, bez otoka i postoperativnih bolova, kao i bez ožiljaka. Ovakav vid lečenja, po rečima dr Živojina Jonjeva, može biti izvršen kod svih pacijenata, bez obzira na stadijum, a rezultati su takvi da posle par dana čak i u onim najtežim slučajevima dolazi do brzog i efikasnog oporavka.
Više informacija možete pogledati na sajtu Kuće zdravlja.