Projekat "Preventivni trougao": Nasilje je sve ono što ugrožava drugog - u mentalnom, fizičkom ili emotivnom smislu
U okviru ovog projekta su sve tri grupacije neposredno uključene u vaspitno-obrazovni rad u školi, a to su učenici, roditelji i nastavnici, imale po jednu aktivnost oko koje su se zajedno dogovarali i zajedno ih realizovali.
- Jako je važna ta komunikacija između roditelja, učenika i nastavnika. Ova trosmerna komuniakcija je ovog puta dala rezultate. Realizovane su tri aktivnosti, koje danas predstavljamo, a nadam se da ćemo i ubuduće svi zajedno biti deo rešenja ovog problema - nasilja i diskriminacije, a prevencija je upravo to na čemu radimo. Nastavnici su učenicima na srpskom, mađarskom i hrvatskom nastavnom jeziku održali predavanje, čas odeljenskog starešine, sa temom digitalnog nasilja. Svi učenici koji su bili prisutni u svojim odeljenjima su dalje prenosili znanje. Fokus je bio na digitalnom naselju, jer su nastavnici primetili da se bez telefona nigde ne ide i da su učenici tu najizloženiji - kaže Natalija Trbović Toljagić, direktor Medicinske škole.
Aktivnosti u okviru projekta su realizovane od početka školske godine pa sve do sada. Učenici su se opredelili za debatu, u okviru koje su razgovarali o tome šta je nasilje, kome da se obrate i da li znaju da prepoznaju nasilje.
- Nasilje je sve ono što smeta osobi koja se nalazi na potencijalnoj poziciji žrtve, sve što može da je ugrozi mentalno, fizički ili emotivno. Složili smo se da bismo umeli da prepoznamo nasilje, koje je danas često skriveno iza šale. Radionica je trajala dva časa, prvi čas je bila dikusija a drugi debatovanje. Mi smo kao učenici smatrali da će do naših vršnjaka najpre dopreti vršnjačka edukacija, da najbolje utičemo jedni na druge. Zato smo napravili tu radionicu, koja se uspešno završila - objašnjava Darko Berati, učenik 4. razreda, predsednik Učeničkog parlamenta.
Roditelji su imali aktivnost u okviru koje su jedne subote organizovali turnir na kome su učestvovali i roditelji i nastavnici i učenici, svi zajedno, što je ujedno bila i prilika da se bave sportom.
- Mi smo imali ideju koju je škola oberučke prihvatila. Organizovali smo sportski dan, odbojkašku utakmicu, gde su učestvovali i roditelji i deca, i školska stručna služba. Bio je to lep dan, gde smo kroz jednu socijalnu zajednicu pokazali lepo sportsko ponašanje u cilju prevencije nasilja i diskriminacije. Saradnja sa školom nam je važna, i veoma je važno da imamo povrenje u školu koju nam deca pohađaju, ali i da oni sami steknu povrenje u svoju školu jer smo nažalost svedoci nasilja svakodnvenog, u školi, van škole, na sportskim dešavanjima. Deca treba da znaju kome smeju i mogu da se obrate u slučaju nasilja - ističe Sanja Marković iz Saveta roditelja.
Projekat "Preventivni trougao" podržan je od strane Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionlne manjine - nacionalne zajednice.