Protekle godine Centar za socijalni rad evidentirao 423 prijave nasilja nad ženama

U centru za socijalni rad u toku 2024. godine evidentirano je 593 prijava nasilja u porodici ili partnerskim odnosima, od toga je bilo 423 prijave nasilja nad ženama, što je 71,3 odsto od ukupnog broja prijava.
- Od ukupnog broja prijava, 103 prijave, odnosno 17,4 odsto, odnose se na decu od 0 do 17 godina, 74 prijave, odnosno 12,5 odsto, na mlade od 18 do 25 godina, zatim 346, tj. 58,3 odsto, na odrasle od 26 do 64 godine, dok se 70 prijava, tj. 1,8 odsto, odnosilo na starije od 65 godina - kažu iz Centra za socijalni rad.
Najzastupljeniji oblik nasilja godinama unazad je psihičko ili emocionalno nasilje, a potom fizičko nasilje koje je često udruženo sa psihičkim nasiljem, dok su seksualno i ekonomsko nasilje zastupljeni u malom broju slučajeva.
Centar za socijalni rad u saradnji sa policijom, javnim tužilaštvom i Osnovnim sudom, učestvuje u zaštiti žrtava nasilja u porodici. Žrtve nasilja se po pravilu u većini slučajeva prvo obraćaju policiji koja potom izriče mere zaštite od nasilja u porodici, kao što su mera privremenog udaljenja počinioca nasilja iz stana na 48 sati, mera privremene zabrane na kontakt i prilazak žrtvi nasilja na 48 sati, koje se mogu produžiti na 30 dana odlukom Osnovnog suda na predlog Osnovnog javnog tužilaštva.
- Cilj je da se nasilje prekine, osigura bezbednost žrtve, i omogući žrtvi da ostane u domaćinstvu, a učinioc nasilja se udaljava iz domaćinstva. Stručni radnici Centra za socijalni rad Grada Subotice imaju 24-časovno dežurstvo zajedno sa policijom čime je omogućeno njihovo prisustvo u slučaju potrebe za neodložnim intervencijama. Centar za socijalni rad u 90 odsto slučajeva do saznanja o nasilju dolazi obaveštenjem od strane policije, dok se u manjem broju slučajeva žrtva nasilja ili srodnik obraća direktno Centru za socijalni rad ili se do saznaja dolazi u neposrednom radu sa korisnicima - navode iz Centra za socijalni rad.
Žrtva nasilja može da računa na punu podršku Centra za socijalni rad tokom celog procesa, kako kroz psihološku podršku i stručnu savetodavnu pomoć, tako i kroz mere porodično-pravne zaštite iz domena organa starateljstva.
- Kada je Centar za socijalni rad prvi došao do informacija da se nasilje dogodilo, upućuje žrtvu u policiju radi procene rizika i izricanja hitnih mera zaštite od nasilja u porodici, zatim upućuje žrtvu na mere zdravstvene zaštite, odnosno urgentan zdravstveni pregled, te provodi mere za unapređenje egzistencijalnih uslova žrtve nasilja u porodici kroz pružanje jednokratne novčane pomoći i ostvarivanje prava na novčanu socijalnu pomoć, i pruža pomoć u ostvarivanju prava na dečji dodatak itd. Centar za socijalni rad učestvuje u radu "Grupe za koordinaciju i saradnju za sprečavanje nasilja u porodici" čiji je koordinator Osnovno javno tužilaštvu. Na sastancima grupe se razmatraju slučajevi nasilja u porodici i predlažu mere i postupci za dalju zaštitu žrtava nasilja u porodici.
Centar za socijalni rad u okviru podrške žrtvi definiše "Plan zaštite žrtve nasilja" koji često podrazumeva psihoterapijsku pomoć koju pruža "Centar za savetovanje i podršku porodici", pri Centru za socijalni rad.
Svaki građanin koji ima saznanja o nasilju u porodici može pozvati policiju na broj 192 ili otići u najbližu policijsku stanicu, zatim pozvati Centar za socijalni rad na broj telefona 024/548-220 ili doći lično u Centar, Šantićeva 27, i prijaviti nasilje u vremenu od 7 do 14.30 časova. Za psihološku pomoć i podršku potrebno je obratiti se Centru za savetovanje i podršku porodici na broj telefona 024/551-619.
- Cilj ove pomoći je oporavak i ozdravljenje žrtve nasilja, jer je ženama koje su u dugotrajnom nasilnom odnosu narušeno fizičko i duševno zdravlje. Žrtve se podržavaju da preuzmu kontrolu nad sopstvenim životom, da steknu pozitivnu sliku o sebi, kao i da poveruju u svoje vrednosti i sposobnosti. Pored psihološkog osnaživanja Savetovalište se bavi i reintegacijom žrtve u zajednici, što podrazumeva izlazak iz socijalne izolacije, vraćanje poverenja u druge kao i obnavljanje veza i kontakata - poručuju iz Centra za socijalni rad.
Ja ću samo toliko da napišem ženama koji su pretrpeli nasilje, da se ne daju! Skupite snagu, potražite pomoć, nije normalno da živite u nasilnom okruženju, imate drugu mogućnost, postoji bolje!