Protesti u "Bratstvu", otkazi u "Destilingu"
Radnici su ogorčeni jer im poslednje četiri godine nisu uplaćivani doprinosi. S druge strane, zaposleni u fabrici šinskih vozila „Bratstvo", koji ne rade više od dva meseca, najavljuju da će radikalizovati proteste i započeti štrajk glađu.
Početkom marta već je otpušteno 114 radnika „Destilinga", u kome se proizvodio poznati „gorki list", jer su poreski organi izvršili prinudnu naplatu dugovanja koje ova firma ima prema kompaniji „Fine drinks", čiji je vlasnik takođe Vojin Đorđević. Nakon toga, firma je otišla u likvidaciju, pa su i za preostalih 39 radnika još 25. marta potpisana rešenja o otkazima.
- Najveći problem je to što smo ta rešenja sa nepotpunom dokumentacijom dobili tek pre tri dana, a juče je istekao rok da se prijavimo Nacionalnoj službi za zapošljavanje, kako bismo u narednom periodu ostvarili pravo na naknadu za nezaposlene. Uvereni smo da su naši sindikalni lideri, predstavnici Industrijskog sindikata Srbije znali da rešenja stoje negde u fiokama, ali nisu nas upozorili na to. Moraćemo pravdu potražiti na sudu. Za sada još niko od nas nije preuzeo radne knjižice, jer se bojimo da ćemo time izgubiti sva prava - rekli su „Blicu" bivši radnici „Destilinga" Danilo Lazović, Snežana Borovac, Gizela Horvatski, Nada Filep i Vladimir Petrekanić.
Oni dodaju da je „najveći apsurd što je proizvodnja ‘gorkog lista', jednog od naših najvećih i najprofitabilnijih brendova prebačena iz ‘Destilinga' u Sloveniju pa tamošnji radnici primaju plate za ono što su oni do sada radili".
Gradski ombudsman Zlatko Marosjuk juče je u razgovorima sa čelnim ljudima subotičke filijale Nacionalne službe za zapošljavanje uspeo da se izbori za dodatni rok za predaju dokumentacije nakon dobijenih rešenja o otkazima za radnike „Destilinga", ali i dalje najveći problem predstavlja činjenica da nikome nisu uplaćivani doprinosi u prethodne četiri godine.
Ništa bolje nije prošlo ni 350 radnika subotičkog „Bratstva", koje je u vlasništvu beogradskog biznismena Vladimira Delića. Oni su već više od dva meseca u štrajku, jer im je poslednja zarada isplaćena za oktobar, a ni doprinosi im već godinama nisu uplaćivani. Oni su u martu podneli krivičnu prijavu protiv rukovodstva kompanije zbog neispunjavanja obaveza prema radnicima i spornim investicijama, ali reakcije nadležnih do sada nije bilo.
- Organizovaćemo protestne skupove u centru grada i ako ni to ne uspe da alarmira nadležne, poslednje rešenje je štrajk glađu - najavljuje Marko Skenderović, predsednik štrajkačkog odbora u „Bratstvu".
Samostalni sindikat Subotice najavio je za ponedeljak i utorak od 10 časova proteste zaposlenih u „Bratstvu", ispred Gradske kuće, a postoje i najave da će im se pridružiti bivši radnici „Destilinga".
Dolaze bolji dani za „Bratstvo"?
Minulih dana pojavio se tračak nade da bi situacija u fabrici šinskih vozila mogla biti rešena, jer se kao potencijalni kupac predstavio Živorad Radivojević, vlasnik beogradske firme „Metaleks". On je obišao fabriku, ali i dalje čeka konačnu procenu dugovanja „Bratstva", kako bi bankama koje su zainteresovane za kreditiranje kupovine predočio sve crno na belo. Nezvanično, radi se o dugovima od devet miliona evra.