Prvo javno vođenje izložbe volontera kluba 60+ : "Umetnost nije ono što vidiš, nego što učiniš da drugi vide"
Volonteri Savremene galerije Olga Simeunović, Nikola Dukić, Otilia Reb i Dušanka Uzelac, obogatili su svojim entuzijazmom i elokventošću sam doživljaj izložbe svih posetilica, među kojima su se našli i učenici 2. razreda Gimanzije, društveno-jezičkog smera. Osim faktografskih detalja o autorima izložbe i njihovoj inspiraciji, oni su pružili i neke svoje uvide i impresije.
Volonteri su sa nama podelili svoje iskustvo volontiranja u Savremenoj galeriji i koliki značaj jedan takav angažman ima u njihovim životima.
- Svidela mi se ideja da volontiram ovde, pomalo volim umetnost, a i bavim se umetnošću, imam fotoaparat u rukama. Fotografija i slikarstvo su jako usko povezani, treba znati osnove slikarstva da bi mogao napraviti dobru fotografiju. Kažu "umetnost nije ono što vidiš, nego što učiniš da drugi vide" i to je jedna lepa izreka o umetnosti. Ja pokušavam da ono što vidim prenesem drugima pa neka oni posmatraju na svoj način, na šta njih asocira, neka povežu sa nekim svojim iskustvima. To se odnosi na to kad radim fotografiju, a kada ovde dođu ljudi, onda im pokušam preneti neko moje viđenje jer tako smo naučeni, da ne možemo da dobijemo tekst i da naučimo to napamet i kažemo "taj slikar radi to i to", nego dobijemo informacije iz kojih izvučemo to što se nama sviđa pa to prenosimo ljudima koji dođu. Otprilike svi volonteri vladaju nekim stranim jezikom. Meni je, eto, zapala situacija da tokom posete kad dođu ljudi koji govore ruski, onda mogu da sa njima razgovaram, njima da približim to što se izlaže. Ima ostalih koji govore mađarski, nemački, engleski i onda se organizujemo tako da i na drugom jeziku možemo da prenesemo šta se dešava u ovoj galeriji - kazao je Nikola Dukić, jedan od volontera iz prve generacije volontera kluba 60+, a, kako je podelio sa nama, sada već postoji i treća generacija volontera ovog kluba koji aktivno učestvuju i daju svoj doprinos radu Galerije.
Iskustvo volontiranja u Savremenoj galeriji i samim volonterima je izvor novih saznanja i prilika da se bliže upoznaju sa umetnošću i radom u oblasti kulture koju možda ranije nisu imali, ili makar ne na ovaj način.
- Iako nisam obrazovana kao umetnik, po struci sam socijalni radnik u penziji, umetnost me uvek interesovala i zato sam ovde gde jesam. Biti volonter u ovoj našoj prelepoj Galeriji, to je stvarno jedna čast i zadovoljstvo, naši kustosi i kustoskinje su toliko divni. Znate, kultura i biti deo nje kroz naš rad ovde, to je jedna velika stvar - podelila je sa nama Olga Simeunović dodavši kako se ponekad čini da je i sam život i svaki trud i rad jedan Sizifov posao, ali da čovek treba nastaviti da gura taj kamen i ide napred u susret novim iskustvima koja obogaćuju život.
Svi zainteresovani građani koji žele da iskuse vođenje kroz izložbu Savremene galerije od strane njenih volontera mogu to učiniti od utorka do subote u terminu od 10 do 12 i od 14 do 18 časova, kada su organizovana dežurstva volontera Galerije.
- Izložbu koja se zove "Sve vrijeme ovog svijeta / Osifikcije" priredili su umetnici iz Crne Gore: Natalija Vujošević, Ivan Šuković, Lidija Delić i još neki gosti koji su stigli u našu Galeriju putem konkursa koji je bio raspisan prošle godine. Bitno je znati da su autori bili učesnici na Venecijanskom bijenalu pretprošle godine, tako da su već neki uhodani tim koji je sada došao kod nas uz još neke gostujuće umetnike i istoričare umetnosti, i jednu fotografkinju. Kada su došli prvi put da vide prostor, kao što to inače čine umetnici, oni su bili fascinirani našom Galerijom i nekako su osetili da bilo šta da izlože neće doći dovoljno do izražaja zbog cele lepote ovog zdanja. Nakon što su čuli i istorijat koji podelimo sa našim posetiocima, odlučili su da priču Galerije spoje sa nekim svojim pričama i tako su došli do tog samog neologizma koji se naziva "osifikcija", od termina "osifikacija" što inače znači "okoštavanje", ali ovde se termin "osifikcije" odnosi na spajanje stvarnosti i fikcije. Oni su doneli svojim radovima neke svoje doživljaje, neke svoje priče koje se prepliću sa pričom ovog zdanja. Volonteri su dodali neke svoje lične doživljaje celokupne izložbe i radova i dodali neki novi sloj celoj ovoj fikciji - izjavila je ovim povodom Tamara Kucor, kustoskinja Savremene galerije Subotica.
Izložba "Sve vrijeme ovoga svijeta / Osifikcije" biće otvorena do 21. decembra kada će se održati promocija kataloga izložbe, uz prisustvo umetnika, autora ove izložbe.