Pune ruke posla za dimničare na početku grejne sezone
Sezona redovnog održavanja dimnjaka u JKP "Dimničar" zvanično je počela 1. oktobra, ali su dimničari aktivni tokom cele godine, jer se čišćenje odvija u tri kruga po reonima. Kao i svake godine, sezonu počinju od Palića, pri čemu se čišćenje odvija i u stambenim jedinicama, nakon čega slede domaćinstva i u ostalim delovima grada.
- Onima koje dimničari ne zateknu kod kuće, ostavljaju se obaveštenja da je dimničar bio i građani mogu da pozovu i zakažu novi termin njegovog dolaska koji im odgovara. Osim toga, građani imaju mogućnost da se jave samoinicijativno i zatraže dimničarsku uslugu na telefon 024/553-072 i dimničar će doći na njihovu adresu u najkraćem roku - kaže Dragan Stošić, rukovodilac sektora dimničarskih poslova u JKP "Dimničar".
Po njegovim rečima, većina građana je svesna važnosti pravilnog i redovnog održavanja dimnjaka, zbog čega nemaju problem da omoguće dimnjičarima da urade svoj posao, ali da ima i pojedinaca koji to odbijaju i sami preuzimaju ulogu dimničara, zbog čega nekada naprave veći problem nego je inicijalno postojao.
- To što građani sami čiste dimnjak je veoma savesno od njih, ali oni prosto nisu ovlašćeni za to i postoje preduzeće i stručni ljudi koji jesu. Bilo je slučajeva da smo iz dimnjaka vadili čekiće, raznorazne cevi i druge teške predmete, koje su ubacivali u pokušaju da sami probiju i očiste dimnjak i tek onda, kada već nemaju drugi izlaz, zovu nas. Zato je bolje da prvo zovu nas, umesto da na svoju ruku čiste i naprave veći problem, jer momci će to uredno otkloniti, ali će se na tom terenu zadržati tri-četiri, a nekada i šest sati, zbog čega ispaštaju i dugo čekaju na red druga domaćinstva, jer dimničara nema mnogo - dodaje Stošić.
Na evidenciji JKP "Dimničar" nalazi se oko 28.000 domaćinstava, dok je dimničara zaduženih za njihovo održavanje svega 12, te iz ovog preduzeća mole građane za strpljenje i poručuju da će svi doći na red.
- Podsećamo građane da je samo čist dimnjak, bezbedan dimnjak i da se njegovim redovnim čišćenjem i održavanjem smanjuje mogućnost da dođe do samozapaljivanja, a samim time i da se požar proširi na građevinsku konstrukciju i sam objekat. Uz to je i ekonomičnije, jer stvara uštedu u ogrevu, bilo da su u pitanju drva ili ugalj - poručuje Stošić.