Raspisani konkursi za oblast zaštite životne sredine
Prošlogodišnji konkurs, koji je bio raspisan posle petogodišnje pauze, okupio je mnogo zainteresovanih, te je odlučeno da i bude rapsisan i ove godine. Kao i lani, udruženjima građana biće dostupno 2.5 miliona dinara a svaki projekat može da dobije najviše 150.000 dinara.
- Prošle godine videli smo da ima puno interesovanja, dobili smo 33 prijave a 30 je odobreno. Teme su bile u redu i zato smo odlučili da isto to ponovimo i da obezbedimo sredstva kroz program budžetskog Fonda za zaštitu životne sredine – objašnjava Hajnalka Bognar Pastor, član Gradskog veća za poljoprivredu. – Ministarstvo za zaštitu životne sredine je dalo saglasnost a potom i Skupština grada usvojila program, te možemo da raspišemo konkurse.
Kako objašnjava Žika Reh, konkursi su podeljeni u četiri tematske celine, odnosno oblasti u kojima građani mogu da daju najviše doprinosa.
- To su unapređenje kvaliteta vazduha, kroz promovisanje održivih vidova grejanja, energetske efikasnosti i održavanje individualnih ložišta, unapređenje sistema upravljanja otpadom, putem promovisanje kompostiranja u kućama s obzirom da je najveći deo otpada organskog porekla – objašnjava Reh. - Takođe, priorodne vrednosti su uvek aktuelna tema, kao i ostale teme vezane za obeležavanje datuma i manifestacija. S obzirom da je konkurs ove godine raspisan ranije, udruženja će moći adekvatno da obeleže značajne datume iz oblasti životne sedine kao što su Dan planete zemlje i Svetski dan zaštite životne sredine.
Konkursna dokumentacija se može preuzeti na sajtu Grada Subotice - odeljak „Konkursi i oglasi“ i deo „Zaštita životne sredine“ - odeljak „Oglasna tabla“. Rang lista će biti objavljena 9. marta, posle čega udruženja imaju na uvid dokumentaciju i pravo žalbe, te će konačna odluka biti doneta do kraja marta. Rok za realizaciju projekata je 1. decembar.
- Građani su jako bitan element u ojačavanju svesti životne sredine i drago nam je što su civilne organizacije uzele učešće. Veliki problem su divlje deponije, a jačanje svesti je jako važno na koji način otpad može da se iskoristi, da se poboljša kvalitet vazduha. Tu treba šire angažovanje u društvu i tu civilne organizacije igraju veoma važnu ulogu – smatra Aleksandar Vitković, sekretar Sekretarijata za poljoprivredu. - Nadamo se da će učestvovati barem toliko udruženja kao i prošle godine, a trudićemo da program nastavimo i naredne godine, jer jačanje svesti mora da ima kontinuitet, da se što više građana uključi, odnosno da što više infomracija dođe do njih.