Raspisani pozivi za subvencionisanje zapošljavanja

Raspisani su konkursi za organizovanje sprovođenja javnih radova na kojima se angažuju nezaposlena lica, za refundaciju troškova podrške osobama sa invaliditetom koje se zapošljavaju pod posebnim uslovima, dodelu subvencija za samozapošljavanje, za realizaciju programa stručne prakse, subvenciju zarade za osobe sa invaliditetom, sprovođenje javnih radova na kojima se angažuju osobe sa invaliditetom, za realizaciju programa sticanja praktičnih znanja, za dodelu subvencija za zapošljavanje teže zapošljivih lica, subvencije namenjene pripadnicima romske nacionalnosti za samozapoljavanje, kao i za finansiranje programa obuke.
Rokovi za konkurisanje su različiti, a najkraće traju javni pozivi za javne radove, koji će biti otvoreni do 2. aprila.
- Javni pozivi za samozapošljavanje će trajati do polovine aprila, dok će većina ostalih javnih poziva važiti do utroška sredstava, a najkasnije do kraja novembra. Javni pozivi namenjeni zapošljavanju osoba sa invaliditetom biće otvoreni do kraja godine - kaže Dragana Stepanović Čonka, načelnica Odeljenja za programe zapošljavanja u Filijali Subotica Nacionalne službe za zapošljavanje.
U odnosu na prethodnu godinu, kod nekih programa izmenjeni su pojedini uslovi za konkurisanje.
- Kod programa javnih radova za 2018. godinu, izvođači javnih radova koji konkurišu za oblast socijalnih i humanitarnih delatnosti i obavljanje poslova iz oblasti socijalne zaštite moraju posedovati licencu za pružanje usluga. Kod programa stručne prakse, pomerena je starosna granica za nezaposlena lica koja se uključuju u program, pa je ove godine moguće u program uključiti i lica koja su starija od 30 godina - dodaje Stepanović Čonka.
Tekstovi svih javnih poziva objavljeni su na sajtu Nacionalne službe za zapošljavanje, oglasnim tablama u Filijali, a svi zainteresovani mogu ih dobiti lično i u elektronskoj formi.
Da imas malo mozga shvatio bi da drzava sa svim licima koji uzimaju ovu pomoc pravi takav ugovor da na kraju drzava bude u plusu kroz vracene poreze i doprinose i drzava trazi da se taj ugovor finansijski obezbedi. Da li je bolje da ljudi budu na socijali ili da drzava pomogne otvaranju skupih radnih mesta? Siguran sam da cak i u toj drzavi koja te je primila kakvog-takvog daju mnogo vece podsticaje za otvaranje radnih mesta, za pokretanje posla. Da li znas kolike su subencije za poljoprivednu proizvodnju npr u Nemackoj a koliko kod nas? Mi dajemo 10 puta manje nego druge EU drzave i tebi je to puno a dajes primer kako je dobro u EU. Nema veze s mozgom to sto pricas i ne razumes ni ti sam sta pricas.
Prodje godinu dana, mozda i vise, zove ona mene opet na razgovor, kako ide trazenje posla, i ostala glupa pitanja. Na kraju pitam ja nju sta je sa kursom za nemacki. A pa znate taj program je na kraju ukinut, prazne price...
Ma reko molim Vas vise me ne zovite na razgovor, kad od toga nema nikakve koristi.